6 دلیلی که کاربران وبلاگ شما را نمی‌خوانند

نوشته   تیم محتوای رایان‌برتر     ۲۶ مهر ۱۳۹۵    در مورد تولید محتوا


6 دلیلی که کاربران وبلاگ شما را نمی‌خوانند

اگر شما از میزان ترافیک وب‌سایت خود ناراضی هستید و از آن مأیوس شده‌اید، بدانید که در این مورد تنها نیستید. درحالی‌که 88 درصد کسب‌وکارها از بازاریابی محتوا استفاده می‌کنند ولی تنها 30 درصد از این کسب‌وکارها، ادعا می‌کنند که استراتژی بازاریابی محتوایی که به کار می‌برند، مؤثر است. به‌عبارت‌دیگر، تقریباً سه‌چهارم کسب‌وکارها، موفق به تحت ‌تأثیر قرار دادن افراد جامعه نمی‌شوند.

اگر صادق باشیم، واقعیت این است که انتظارات برخی کسب‌وکارها از هر پستی که در وبلاگ خود قرار می‌دهند، بسیار بالاست. درواقع آن‌ها پیش‌بینی می‌کنند ترافیک وبلاگ‌شان با هر پست به‌طور ویروسی رشد داشته باشد. اما بااین‌حال، اگر بعد از دو ماه وبلاگ نویسی، هنوز هم تعداد انگشت‌شماری از وبلاگ‌تان بازدید می‌کنند، احتمالاً مشکلی در کار وجود دارد و برای به دست آوردن نتایج بهتر، باید در روند کار خود تغییراتی دهید.

 

در ادامه 6 دلیلی که می‌توانند در کم بودن بازدیدکنندگان وبلاگ‌تان نقش داشته‌ باشند را بیان می‌کنیم.

اگر ترافیک وبلاگ شما نیز ناچیز است، احتمالاً به دلیل یکی از این اشتباهات زیر است. با مطالعه این قسمت گامی مهم در جهت افزایش بازدیدکنندگان وبلاگ‌تان بردارید.

 

1. وبلاگ شما تمرکز و دقت کافی را نداشته باشد

تصور کنید که یک کمپانی بازاریابی الکترونیکی، در وبلاگش به دلیل ارائه خدمات و مشاوره‌های بی‌نظیر در زمینه بازاریابی الکترونیکی، زبانزد کاربران و بازدیدکنندگان است؛ اما اگر به‌یک‌باره بهترین مقاله دنیا را راجع به گربه‌ها در وبلاگ خود منتشر کند، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

 

بدون در نظر گرفتن علاقه شخصی بازدیدکنندگان به این مقاله، احتمالاً آنها به محض دیدن چنین مقاله‌ای در این وبلاگ سورپرایز خواهند شد. علاوه بر همه این‌ها، بازدیدکنندگان برای آموختن مطالبی در زمینه استراتژی‌های بازاریابی به این وبلاگ سر زده‌اند نه برای آشنایی با حیوانات خانگی.

 

خلاصه مطلب اینکه، اگر بخواهیم موضوعات مقالات وبلاگ را به‌طور شانسی انتخاب کنیم و هر هفته یک موضوع کاملاً متفاوت و ناسازگار با موضوعات دیگر انتخاب کنیم، به‌سرعت بازدیدکنندگان را از دست خواهیم داد و از تعداد عضو شوندگان به خبرنامه به‌شدت کاسته خواهد شد؛ و درست‌ترین اتفاق همین است!

 

اگر ترافیک وبلاگ شما کم است، اولین سؤالی که باید از خود بپرسید این است که: آیا وبلاگ محتوایی که واقعاً مردم به دنبال آن هستند را با تکیه بر اصول منظم و قابل‌اعتماد، ارائه می‌کند؟ اگرچه یک مقاله خوب می‌تواند ترافیک زیادی را برای وب‌سایت شما جذب کند اما لزوماً نمی‌تواند این بازدیدکنندگان را حفظ کند. هدف شما از وبلاگ باید این باشد که خودتان را به‌عنوان یک رهبر فکری در موضوعی خاص بشناسانید. پس‌ از انتخاب موضوع، در آن مورد خبره شوید و منحصرا بر روی آن تمرکز کنید.

 

 

2. به بیان ساده، محتواهای شما به‌اندازه کافی خوب نیستند

عمر روزهایی که می‌توانستید یک پست وبلاگ را در 15 دقیقه بنویسید، پستی که در گوگل دارای رتبه‌خوبی باشد، به سر رسیده ‌است. با ازدیاد منابع با کیفیت بالایی که این روزها در دسترس است، کاربران تمایلی برای خواندن محتواهای معمولی ندارند، درواقع آن‌ها نباید هم این کار را کنند.

 

اگر مشکل وبلاگ خود را از بابت تمرکز بررسی کردید، باید پس‌ از آن به کیفیت محتواها نگاهی بیندازید. آیا وبلاگ شما ارزش‌افزوده ایجاد می‌کند یا فقط چیزهایی که افراد می‌توانند از هرجایی دیگری بیاموزند را تکرار می‌کند؟ درواقع آیا شما خودتان تمایل دارید که در وبلاگتان عضو شوید یا اینکه احساس می‌کنید عضویت در آن اتلاف وقت است؟

 

اگر پست‌های وبلاگ، کیفیت پایین داشته باشند، می‌توانند مشتریان را فراری دهند؛ بنابراین به بازدیدکنندگان چیزی که ارزش خواندن داشته باشد را ارائه دهید. اگر فرصت کافی برای پست روزانه مطالب ندارید، هر هفته یا حداقل هر دو هفته یک‌بار، یک پست باکیفیت بگذارید. تولید یک قطعه محتوای باکیفیت بهتر از 10 مقاله کم‌ارزش است.

 

برای ارتقا کیفیت وبلاگ‌تان، آموزش ببینید و یا اگر فرصت کافی برای این کار ندارید یک نویسنده برای تولید محتوای وبلاگتان، استخدام کنید. به یاد داشته باشید که محتوای با کیفیت بالا، ارزشی فراتر از آن دارد که بتوان آن‌ را با پول قیمت‌گذاری کرد. بهتر است که در ماه برای یک وبلاگ استثنایی هزینه زیادی صرف کنید تا اینکه به‌طور روزانه پست‌های کم‌ارزشی خریداری کنید.

 

اگر کار وبلاگ نویسی را به‌درستی انجام دهید، زمان و هزینه‌ای که در این راه صرف می‌کنید، ارزشش را دارد. رهبران بازاریابی محتوا شاهد رشد سالانه 7-8 برابر درتعداد بازدیدکنندگان وب‌سایت خود در مقایسه با دنبال کنندگان محتوا، هستند. زمان بیشتری بر روی اندک مقالات صرف کنید، رهبری فکری را در محتواهای‌تان توسعه دهید. به‌این‌ترتیب می‌توانید شاهد رشد فالوورهای خود باشید.

 

3. سئو را در نظر نمی‌گیرید

آیا چند سال پیش را به یاد دارید، زمانی که بر روی بالاترین نتیجه جست‌وجوی گوگل کلیک می‌کردید، با یک وبلاگ با پست‌های اسپم، پر از تبلیغات و فاقد هرگونه ارزشی مواجه می‌شدید؟ در آن زمان بازاریابی الکترونیکی عبارت بود از کلمات کلیدی به همراه پست‌های وبلاگ و به‌خوبی می‌توانست موتورهای جست‌وجو را فریب دهد. حتی اگر مقاله کاملاً غیرقابل درک و بی‌ارزش نیز بود، استفاده از یک استراتژی مناسب کلمات کلیدی، باعث می‌شد که این مقاله در نتایج جست‌وجو در بالای لیست ظاهر شود.

 

خوشبختانه دیگر این‌طور نیست. امروزه بهینه‌سازی موتورهای جست‌وجو (SEO) بسیار اهمیت دارد. اگرچه ممکن است استراتژی‌های شبکه‌های اجتماعی برای مدت کوتاهی در یک پست، اهمیت ایجاد کرده و آن را برجسته کند و همچنین باعث افزایش ترافیک شود اما در بلندمدت، ترافیک پایدار، با داشتن رتبه بالا در نتایج جست‌وجو ایجاد خواهد شد.

 

اگرچه این کار یک‌شبه امکان‌پذیر نیست اما راه‌هایی وجود دارد که با انجام آن‌ها می‌توانید SEO مقالات و پست‌های وبلاگ خود را ارتقا دهید.

 

می‌توانید این کار را با قرار دادن کلمات و عبارت‌های کلیدی در عنوان متن، زیر تیترها و در خود متن اصلی شروع کنید. برای مثال اگر فردی این عبارت را جست‌وجو کند: "روش‌هایی برای ارتقا وبلاگ "، طبیعتاً یک مقاله با عنوان "10 روش برای ارتقا ترافیک وبلاگ " در مکان بالاتری نسبت به مقاله‌ای با عنوان "سفر وبلاگ نویسی، برای اکتشاف و ارتقا "، قرار می‌گیرد. مطمئناً عنوان اول خلاقانه نیست، اما موتورهای جست‌وجو می‌توانند از طریق آن متوجه شوند که این مقاله به کاربر کمک خواهد کرد. محتواهای خود را برای مردم و برای گوگل بنویسید.

 

از ابزارها و افزونه‌هایی استفاده کنید که به شما در مانیتور کردن و ارتقا سئو محتوای‌تان کمک می‌کنند. یکی از ابزارهای رایگان که برای این منظور برای استفاده‌کنندگان وردپرس توسعه داده شده، ابزار سئو          Yoast SEO است. این ابزار یکی از بهترین ابزارهای توصیه‌شده در این مورد است که هزاران نفر از برترین وبلاگ نویسان از آن استفاده می‌کنند. این افزونه میزان استفاده کلمات کلیدی شما را در عنوان‌ها، مابین متن‌ها و حتی روی تصاویر جست‌وجو می‌کند تا شانس محتوای شما را برای داشتن رتبه بالا در موتورهای جست‌وجو، افزایش دهد.

 

سپس ترافیک پست‌های وبلاگ را از طریق شبکه‌های اجتماعی بالا ببرید، در این شبکه‌ها به وب‌سایت اصلی خود لینک دهید، همچنین از سایر وب‌سایت‌های معتبر به وب‌سایت خود لینک دهید. اگر محتواهایی که می‌نویسید دارای کیفیت بالایی باشند، افراد به‌طور طبیعی مایل به اشتراک آن‌ها خواهند بود اما می‌توانید با برقراری ارتباط با افراد تأثیرگذار حوزه‌ی فعالیت خود و اشتراک پست‌های جدید وبلاگ‌تان با آن‌ها، حضور خود را افزایش دهید. اگر این مطالب برای کاربران آن‌ها نیز مفید باشد، به‌احتمال‌ زیاد آن‌ها به‌طور کاملاً داوطلبانه، در یکی از پست‌های وبلاگ خود، به وبلاگ شما اشاره خواهند کرد.

 

 

4. محتواهای شما بیشتر جنبه تبلیغات محصولات و سرویس‌های‌‍تان را دارند

به گفته‌ی  DemandMetric هزینه بازاریابی محتوایی حدود 62 درصد کمتر از بازاریابی سنتی است ولی نتیجه‌ی آن سه برابر بهتر از بازاریابی سنتی است.

 

هیچ‌کس به فکر کمپانی و محصول شما نیست. احتمالاً این مطلب ناخوشایند باشد ولی یک واقعیت مهمی است. احتمالاً شما به دلیل ارائه خدمات و کالاهای جدید یا سرعت زیاد رشد خود، خوشحال باشید ولی این موضوع برای سایر افراد اهمیتی ندارد. آن‌ها مشغول حل مشکلات خود و رفع نیازهای‌شان هستند و موضوعات مربوط به کمپانی شما برایشان مهم نیست.

 

تعداد بسیار زیادی از وبلاگ‌ها وجود دارند که از محتواهای تبلیغاتی آشکار پر شده‌اند. این محتواها به‌وضوح بیان می‌کنند که هدف از آن‌ها ایجاد ارزش برای مخاطب نیست، بلکه تمرکز بر روی افزایش فروش است. باید قبول کنیم که هیچ‌کس وبلاگی را دنبال نمی‌کند که پشت سر هم مقالاتی را به اشتراک می‌گذارد که در آن‌ها محصولاتش را ستایش می‌کند. مردم پست‌های وبلاگ را برای افزایش دانسته‌های خود و یا سرگرم شدن می‌خوانند، نه برای مشاهده تبلیغات.

 

اما آیا هدف از وبلاگ، هدایت فرد به‌سوی خرید نیست؟

 

قطعاً همین‌طور است! اما وبلاگ نویسی یک استراتژی بلندمدت است. پست‌های وبلاگ شما باید مخاطبان را به‌سوی خرید سوق دهد ولی نه با بیان مستقیم "بخرید بخرید بخرید "!

 

به‌جای آن، محتوایی ارزشمند که متناسب با مشتریان بالقوه شما هست، تولید کنید. سپس آن‌ها را برای عضویت در خبرنامه ترغیب کنید یا به آن‌ها پیشنهاد دهید تا کاتالوگی که در زمینه خاصی مطالب ارزشمندی دارد را دانلود کنند. پس‌ از اینکه توانستید ایمیل بازدیدکنندگان را به دست آورید، می‌توانید یک ایمیل به آن‌ها بفرستید و از آن‌ها بخواهید تا هرگونه پرسشی که در رابطه با محصولات شما دارند، مطرح کنند.

 

بسیاری از خوانندگان وبلاگ‌تان، هیچ موقع مشتری شما نخواهند شد؛ اما اشکالی ندارد. به تولید محتواهای ارزشمند ادامه دهید. با این روش، خوانندگان وبلاگ، به دلیل باارزش بودن پست‌هایتان، آن‌ها را در شبکه‌های اجتماعی خود به اشتراک خواهند گذاشت. این کار آن‌ها، به‌احتمال‌زیاد باعث خواهد شد که مشتریان واقعی با وبلاگ شما و سپس با محصولات شما آشنا شده و خرید کنند.

 

در حدود 74.2 درصد از کمپانی‌ها ادعا می‌کنند که بازاریابی محتوایی، کیفیت و کمیت بازاریابی آن‌ها را افزایش می‌دهد. در وبلاگتان بر آموزش تمرکز کنید نه فروش. با محوریت قرار دادن آموزش، فروش شما نیز افزایش چشمگیری خواهد داشت.

 

 

5. تقویم دیجیتالی شما منظم نیست

انتشار مقاله به صورت روزانه ضروری نیست اما مخاطبان وبلاگتان باید بر اساس یک قاعده منظم، مطالب جدیدی را در وبلاگ شما مشاهده کنند. به یاد داشته باشید که بازاریابی محتوایی یک استراتژی است که باید دارای برخی برنامه‌ریزی‌ها باشد. اگر هدف وبلاگ شما ایجاد رهبری برای مخاطبان و خوانندگان وبلاگتان است، پس بخش مهمی از استراتژی محتوایی شما بر پایه تداوم استوار است؛ یعنی انتشار مطالب در بازه‌های زمانی منظم.

 

بسیاری از افراد اگر برای مدتی مثلاً سه ماه، هیچ مطلب جدیدی را از شما دریافت نکنند، به‌راحتی فراموش خواهند کرد که به در وبلاگ شما عضو شده بودند؛ بنابراین زمانی که به‌طور ناگهانی پس از مدت‌ها مقاله‌ای را از طرف شما در بین ایمیل‌هایشان مشاهده می‌کنند، آن را نادیده می‌گیرند و یا حتی ممکن است به آن برچسب اسپم بزنند.

 

بسیاری از نویسندگان محتوا (مخصوصاً برای کسانی که صاحبان کسب‌وکارهای کوچک هستند، این موضوع دو برابر صدق می‌کند)، متوجه شده‌اند که خلاقیت و بهره‌وری آن‌ها منقبض و منبسط می‌شود. یک هفته می‌توانند با ذوق و شوق بسیار، دو یا سه محتوا تولید کنند! اما با بیرون آمدن از این حال و هوا، نمی‌توانند هیچ محتوایی را برای هفته بعد تولید کنند.

 

اگر این اتفاق برای شما هم رخ می‌دهد، زمان‌بندی انجام داده و تقریباً 2 مقاله را در یک هفته منتشر کنید و بقیه آنچه را که آماده کرده‌اید، برای بعد نگه‌ دارید. اگر پس از 2 تا 4 هفته دیدید که به‌اندازه کافی محتوا تولید کرده‌اید، نباید از مخاطبان خود غافل شوید، همچنین باید برای خود نیز زمان و انرژی ذخیره کنید؛ چراکه واقعاً مجبور نیستید به‌طور مداوم جریانی از محتواها را تولید کنید و واقعاً هم این کار امکان‌پذیر نیست.

 

 

6. محتوای شما به‌طور مؤثری ترویج داده نمی‌شود

درحالی‌که این موضوع برای هر فردی مهم است ولی برای یک وبلاگ جدید کاملاً ضروری است. مستقل از اینکه محتوای شما تا چه حدی مفید و باارزش است، اگر نتوانید به شکل مناسبی آن را ترویج دهید، هیچ‌وقت تأثیر لازم را نخواهد گذاشت.

 

‌استراتژی بازاریابی محتوایی شما نباید با کلیک بر روی دکمه "انتشار " در CMS، به پایان برسد. درواقع این کار باید آغاز راه باشد. تا هفته بعد این مقاله را در صفحات شبکه‌های اجتماعی خود پست کنید. همچنین آن را برای افرادی که در خبرنامه شما عضو شده‌اند ایمیل کنید. می‌توانید به‌طور شخصی آن را با افراد تأثیرگذار مناسب با حوزه فعالیت خود که احتمال می‌دهید این موضوع را برای اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی، یا لینک دادن به این مقاله در برخی مقالات خود، جالب می‌دانند، به اشتراک بگذارید.

 

هیچ‌کس به‌اندازه خود شما برای پیشرفت وبلاگتان تلاش نخواهد کرد؛ بنابراین اطمینان حاصل کنید که زمان و انرژی لازم را برای موفقیت آن صرف می‌کنید. باید توجه داشته باشید که این کار نباید به کار تمام‌وقت شما تبدیل شود. بیشتر از 81 درصد از فروشندگان، تنها با صرف 6 ساعت در طول یک هفته برای وبلاگ و بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، شاهد افزایش چشمگیری در ترافیک وب‌سایت خود بوده‌اند.

 

 

حرف‌های پایانی:

دلیل محکمی وجود دارد که بیش از 73 درصد از سازمان‌ها، فردی را برای نظارت بر استراتژی بازاریابی خود، استخدام می‌کنند. این کار بسیار اثربخش است؛ اما باید بدانیم که یک فروشگاه کوچک هم می‌تواند از مزایای بازاریابی محتوایی هوشمندانه، بهره‌مند شود. نحوه کار این‌طور است: به‌طور پایدار محتواهای باکیفیت منتشر کنید، بر روی محتواهایی که ارزش ایجاد می‌کنند، تمرکز کنید، آن‌ها را درشبکه‌های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید. پس‌از آن شاهد رشد مخاطبان و خوانندگان وبلاگ خود خواهید بود.

 

با گذشت مدتی از شروع به استفاده از استراتژی وبلاگ نویسی (نه استراتژی فروش و یا تبلیغات)، می‌توانید انتظار مشاهده ROI ( نرخ بازگشت سرمایه )خوبی را داشته باشید.مطالب مرتبط