کسب‌وکار خود را ارتقا دهید

نوشته   تیم محتوای رایان‌برتر     ۱۵ آذر ۱۳۹۵    در مورد دیجیتال مارکتینگ


کسب‌وکار خود را ارتقا دهید

برای ارتقای کسب‌وکار خود چگونه برنامه‌ریزی می‌کنید؟ تعداد بسیار زیادی استراتژی امتحان شده در این مورد وجود دارد: استراتژی ورود به بازار جدید، استراتژی تولید محصول جدید، استراتژی M&A و استراتژی مشارکت با شرکای جدید؛ اما یک استراتژی دیگر وجود دارد که قدرتمندتر از همه‌ی آن‌هاست و بر آن‌ها برتری دارد: یک استراتژی که می‌تواند شما را به بیشترین رشدی که پتانسیل آن را دارید، برساند.
شواهد نشان می‌دهد که بهترین استراتژی رشد این است که دید، فرهنگ، محصولات و سرویس‌های خود را بر پایه‌ی اهداف مشخصی توسعه دهید.

منظور از "بر پایه‌ی اهداف " چیست؟
هدف، به وجود آمدن یک ارتباط عمیق‌تر مابین کسب‌وکار شما با نیازها و درکل زندگی مشتریانتان است. این "هدف " است که یک تفاوت مثبت میان کسب‌وکار و برند شما با سایر برندها ایجاد می‌کند. هدف از طریق CSR که منجر به بازاریابی و مدیریت تأثیرات محیطی می‌شود، شکل نمی‌گیرد؛ بلکه از طریق استراتژی هسته‌ای شما و مدل کسب‌وکارتان تحقق می‌یابد.
هدف از کجا حاصل می‌شود؟ هدف از پرسیدن این سؤال بزرگ و نسبتاً وحشتناک شکل می‌گیرد که: شما به‌جز برای به دست آوردن پول، برای چه چیز دیگری در این کسب‌وکار فعالیت می‌کنید؟ فراتر از اهداف مادی چه اهداف دیگری در پشت فعالیت خود دارید؟

 

 

 هدف در مقابل آرزو 
می‌توان گفت که هدف، چیزی فراتر از تکلیف و آرزو است. برای مثال، در اغلب کسب‌وکارها، دو برابر کردن اندازه کسب‌وکارتان یک آرزو است؛ اما ارائه محصولات و سرویس‌هایی برای بهبود کیفیت زندگی بشر، یک هدف محسوب می‌شود.
و یا مثلاً برای یک تولیدکننده محصولات غذایی، افزایش سهم بازار در بخش تغذیه‌ی کودکان، یک آرزو است اما گسترش عادات تغذیه‌ای سالم و پایدار در تمام طول حیات افراد در جامعه، یک هدف می‌باشد.

هدف یک استراتژی رشد است
برای بسیاری از شرکت‌های کوچک و متوسط، به دست آوردن سود، یک مبارزه‌ی روزمره است: چگونه می‌توانید بین صرف وقت برای تحقق اهدافتان و صرف وقت برای به دست آوردن سود، تعادل برقرار کنید؟
این کار بسیار ساده است: چراکه اهداف واقعاً کارآمد هستند. شواهد نشان می‌دهند که هدف برند را بهبود می‌بخشد. همچنین، هدف، باعث هرچه بیشتر قدرتمندتر شدن رشد می‌شود.

طی تحقیقاتی که بر روی پنجاه‌هزار برند در طول ده سال صورت گرفته، به‌طور قطعی ثابت شده است که برندهایی که کسب‌وکار خود را بر روی ارتقای کیفیت زندگی افراد جامعه، متمرکز می‌کنند، نسبت به رقبای خود، نتایج بهتری می‌گیرند.

    "هدف " میدان دید شما را گسترده‌تر می‌کند و به شما اجازه می‌دهد که فراتر از یک محصول معمولی بیندیشد. همچنین باعث می‌شود که به جای "چرا "، بر روی "چه چیزی " تمرکز کنید.

چرا هدف تا این اندازه محرک یک رشد قدرتمند می‌باشد؟ می‌توان برای این موضوع سه دلیل ارائه کرد که در ادامه به توضیح این دلایل می‌پردازیم:
1-    هدف، یک ذره‌بین بسیار قوی برای نوآوری است
وقتی صحبت از نوآوری برای تولید محصول یا سرویس جدید می‌شود، هدف، باعث می‌شود درعین‌حال که تمرکز خود را حفظ می‌کنید، افق فکری خود را گسترده‌تر کنید. همان‌طور که قبلاً نیز اشاره شد، هدف، اجازه می‌دهد که میدان دید خود را گسترده‌تر کرده و از محدوده‌ی یک محصول معمولی بیرون آمده و به جای تمرکز بر روی "چه چیزی "، بر روی "چرا " تمرکز کنید.
برای مثال، فکر کنید شما تولیدکننده‌ی کفش‌های مقرون‌به‌صرفه برای کودکان مدرسه‌ای هستید. اگر شما خود را به‌عنوان یک سازنده‌ی کفش ببینید (چه چیزی)، تحقیق و توسعه (R&D) شما در مورد این خواهد بود که چگونه کفش‌های بیشتری تولید کنید؛ ولی زمانی که هدف خود (چرا) را این مورد قرار می‌دهید که اطمینان حاصل کنید که کودکان با کفش تولیدی شما، برای رفتن به مدرسه کاملاً راحت هستند، با این تفکر پنجره رو به یک دنیای جدید از امکان، در پیش ‌روی استراتژی نوآوری محصولتان، باز می‌شود.
استعاره‌ی ذره‌بین برای این موضوع مناسب است؛ چراکه هدف خودش امکانات جدیدی را پیش روی شما قرار نمی‌دهد، بلکه با تمرکز بر روی اهداف، ابتکارات جدید به ذهنتان می‌رسد. درست مانند این‌که با ذره‌بین به اهداف نگاه می‌کنید و در آن ابتکارات جدیدی مشاهده می‌کنید. شبیه به همه‌ی کمپانی‌های دیگر، مراحل رشد کسب‌وکارها، به‌آسانی می‌تواند وارد یک مرحله‌ی گسترش فرصت‌طلبانه شود که هیچ منطقی پشت آن وجود ندارد، دستاوردهای کوتاه‌مدت داشته باشد ولی درنهایت بسیار ضعیف شده و یا کلاً محو شود. هدف، این اجازه را به شما می‌دهد که از خود سؤال کنید: آیا این فرصت جدید، واقعاً در راستای آن چیزی که کسب‌وکار ما درنهایت می‌خواهد به آن برسد، قرار دارد؟


2-    داشتن هدف، سرمایه‌گذاری انجام‌شده را به جریان درمی‌آورد.
ثابت شده است که داشتن یک احساس واضح نسبت به اهداف، اعتمادبه‌نفس کسب‌وکار شما را افزایش داده و سرمایه‌گذاری که در کسب‌وکار صورت گرفته را به جریان درمی‌آورد. همچنین می‌تواند سرمایه‌گذاران جدیدی را جذب کند.

    هدف، این اجازه را به شما می‌دهد که از خود سؤال کنید: آیا این فرصت جدید، واقعاً در راستای آن چیزی که کسب‌وکار ما درنهایت می‌خواهد به آن برسد، قرار دارد؟

مدیران در شرکت‌های هدفمند، نسبت به شرکت‌های رقبا، دلگرم‌تر بوده و دارای اعتمادبه‌نفس بیشتری هستند. از دید بلندمدت‌تر می‌توان چنین گفت که: چنین شرکت‌هایی در بلندمدت به یک نرخ رشد و بازگشت سرمایه نسبتاً زیاد، (در حدود 49% تا 83%) می‌رسند. آن‌ها نسبت به توانایی خود در رابطه حل مشکلات احتمالی حوزه فعالیت خود بسیار خوش‌بین می‌باشند. همچنین این شرکت‌ها نسبت به شرکت‌های رقیبی که بدون هدف هستند، سهم بیشتری از بازار را به دست می‌آورند و می‌توانند به‌عنوان رهبران بازار برای مدت طولانی، حضور داشته باشند.
گزارش‌ها حاکی از آن است که این اعتمادبه‌نفسی که در داخل شرکت بر پایه وجود اهداف شکل گرفته است، می‌تواند باعث به جریان درآوردن سرمایه‌های بیشتر درزمینه‌ی تکنولوژی‌های جدید، امکان راه یافتن به بازارهای جدید، توسعه محصولات و سرویس‌های جدید و به کار گرفتن توسعه و آموزش ‌شود.
داشتن هدف به شما کمک می‌کند تا بتوانید منابع جدیدی به‌عنوان سرمایه‌گذار به دست آورید. شرکت‌های کوچک و متوسط، می‌توانند با داشتن یک هدف اجتماعی شفاف، به منابع سرمایه‌گذاری متنوعی از قبیل، بخش سرمایه‌گذاری تأثیرات اجتماعی، دست یابند.


3-    جذابیت هدف برای مشتریان و کارمندان
تنها سرما‌یه‌گذاران نیستند که جذب برندهای هدفمند می‌شوند بلکه مشتریان و کارمندان نیز نسبت به برندهای هدفمند علاقه نشان می‌دهند.
هدف‌دار بودن یک برند، یکی از انگیزه‌های خرید محسوب می‌شود. تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته نشان می‌دهند که نیمی از مشتریان در هنگام خرید، در مقایسه‌ی دو محصول با کیفیت و قیمت یکسان، محصول برندی را انتخاب می‌کنند که هدفمند باشد. همچنین این مشتریان نه‌تنها از کمپانی هدف‌دار خرید می‌کنند بلکه از طرفداران وفادار این کمپانی می‌شوند. این تحقیقات همچنین نشان می‌دهند که 72 درصد از مشتریان جهانی، کمپانی‌های هدفمند را برای افراد دیگر نیز توصیه می‌کنند.
سایمون سینک، متفکر در حوزه کسب‌وکار، می‌گوید: "مردم آنچه را که انجام می‌دهید نمی‌خرند، بلکه آن‌ها دلیل انجام این کار را می‌خرند."
این واقعیت برای زمانی که می‌خواهید آنچه را که برای رشد خود نیاز دارید را حفظ کنید نیز صادق است. نتایج تحقیقاتی که در انگلستان صورت گرفته، نشان می‌دهد، 62 درصد از کارکنانی که تحت 35s کار می‌کنند، تمایل به کار در سازمانی دارند که یک تفاوت مثبت ایجاد می‌کند. همچنین 35 درصد از آن‌ها در شرایطی که احساس کنند سازمانی که در آن کار می‌کنند، ارزش‌ها و منافع اجتماعی به جامعه ارائه می‌دهد، حاضر به تلاش بیشتر و سخت‌تر هستند.


درنهایت، آینده متعلق به کسب‌وکارهای هدفمند است
همه‌ی کسب‌وکارها با هر اندازه‌ای که دارند، با استقبال گرم از هدف و قرار دادن آن در قلب استراتژی، فرهنگ و عملیاتشان، می‌توانند به بالاترین میزان شکوفایی خود برسند.
داشتن هدف تنها برای سازمان‌ها بزرگ مهم نیست. حتی کسب‌وکارهای کوچک نیز با هدفمندتر کردن کسب‌وکار خود، موانع سر راهشان را کمتر کرده و به منافع زیادی دست پیدا خواهند کرد.
زمانی که رشد می‌کنید، هدف برایتان به‌منزله‌ی موتور و قطب‌نماست، پس چطور می‌توانید بدون اینکه کسب‌وکارتان را بر پایه‌ی هدف بنا کرده باشید، به رشد برسید؟مطالب مرتبط