چگونه یک صفحه را از سایتتان بطور صحیح حذف کنید

نوشته   مدیر سایت     ۲۵ آذر ۱۳۹۴    در مورد بهینه سازی وب


چگونه یک صفحه را از سایتتان بطور صحیح حذف کنید
 
زمانی که شما یک صفحه ( یا یک پست ) را از سایتتان حذف می کنید، در واقع شما یک یا چند URL را نیز از سایتتان حذف می کنید. 

 

آن URL قدیمی ، موقع بازدید، معمولا به "صفحه ی خطای یافت نشد 404" باز خواهد گشت. این آن چیزی نیست که مد نظر شما بود! شاید آن صفحه بایستی به جایی دیگر هدایت می شد. در غیر اینصورت  شما آن محتوا را عمدا حذف کرده اید، در واقع رزرو کردن  یک هدر 410 میتواند ایده ی بهتری باشد. در این پست قصد داریم بهترین راهکارها برای حذف یک پست را به شما توضیح دهیم.

 

 یک صفحه را ریدایرکت کنیم یا  به صورت کامل حذف کنیم ؟

اولین انتخابی که شما می توانید انجام دهید این است که خواه یا ناخواه محتوایی که شما حذف کردید یک معادل مناسب در سایتتان دارد. در موردش به این طریق فکر کنید: اگر من روی یک لینک در صفحه ای که شما حذف کردید کلیک کردم، صفحه ی دیگری در سایت شما خواهد بود تا اطلاعاتی که من انتظارش را داشتم را به من بدهد ؟ اگرهمچین صفحه ای در سایت شما وجود دارد که اکثر افراد روی لینک آن کلیک میکنند ، شما باید URL حذف شده را به آن صفحه ریدایرکت کنید.

  در حالت کلی من به شما توصیه می کنم حتی صفحه ای که تعداد کمی از بازدیدکنندگان ازاین صفحه استفاده می کنند باز این صفحه را ریداریکت کنید دلیل این پیشنهادم ساده است چون که اگر انتخاب دیگر شما همه ی بازدیدکنندگانتان است ودر این صورت آنها صفحه ای دریافت کنند که می گوید  "صفحه محتوا یافت نشد" این راه حل خوبی نیست و ممکن است شما بازدید کنندگان خود را از دست دهید.

 

یک صفحه ریدایرکت ایجاد کنید

زمانی که شما صفحه ی URL حذف شده را به URL دیگر ریدایرکت می کنید، مطمئن شوید ریدایرکتی که استفاده می کنید اصطلاحا یک ریدایرکت 301 است. انواع مختلفی از ریدایرکت ها وجود دارد، اما به ریدایرکت 301 ریدایرکت دائمی می گویند. در انجام این کار، گوگل و سایر موتورهای جستجو ارزش لینک قدیمی را به صفحه ای که شما بازدیدکنندگان  را به آن ریدایرکت میکنید تعیین خواهد کرد.  

                                                                               

 

 

یک صفحه را به طور کامل حذف کنیم (؟)

اگر در سایت شما هیچ صفحه ای با این اطلاعات وجود ندارد، نیاز است که شما از خودتان این سوال رو بپرسید:من واقعا باید صفحه را حذف کنم؟ یا باید فقط بهترش کنم؟ با اینحال اگر تصمیم گرفتید که حذفش کنید، مطمئن شوید که هدر HTTP مناسب:" یک هدر  410 که نشان دهد محتوا حذف شده "را ارسال کرده اید.

 

هدرهای HTTP 404 و 410

تفاوت بین یک هدر 404 و 410 ساده است: 404  به معنای " محتوا یافت نشد" است، 410 به معنای " محتوا حذف شده" است و بنابراین بسیار مشخص است. اگر یک URL به یک صفحه 410 بازگشت، برای گوگل بیشتر مفهوم خواهد شد که شما URL را عمدا حذف کرده اید و بنابراین باید آن URL از فهرستش حذف کند.با این روش  گوگل این کار را سریعتر انجام خواهد داد.

مشکل اساسی با رزروکردن محتوای هدر حذف شده 410 این است که پیشتیبانی گوگل برای آن ناقص است. و صفحاتی را که هدر 410  دارند گوگل سریعا از فهرستش حذف خواهد کرد. با این حال ، در جستجوی کنسول گوگل، صفحات 410 تحت عنوان"یافت نشد" عین خطای صفحات 404  گزارش خواهد شد.

 

 

 

خسارت های ناخواسته در هنگام حذف یک صفحه

زمانی که شما یک یا چند پست یا صفحه را از سایتتان حذف می کنید، اغلب خسارت های ناخواسته وجود دارد.گفته می شود  شما همه پست های سایتتان را که  یک تگ  ویژه داشت را حذف  کرده اید. این برچسب  الان خالی است، و آرشیو URL آن همچنین یک صفحه  404 نشان خواهد داد حتی زمانی که شما URL  های حذف شده  را مدیریت میکنید ،  آرشیو تگ باز هم یک صفحه ی  404 را نشان خواهد داد، بنابراین شما باید مطمئن شویدکه با این URL نیز کنار خواهید آمد .

 

حتی زمانی که شما همه ی پست های یک تگ را حذف نکرده اید، آرشیو تگ الان ممکن است به جای 12 پست 5  پست داشته باشد. اگر شما در آرشیوتان در هر صفحه 10 پست نمایش می دهید، صفحه ی 2 این آرشیو الان به مدت طولانی وجود نخواهد داشت، و بنابراین یک خطای 404 می دهد. این مشکل بزرگی نیست که شما یک یا چند پست را حذف کنید ، اما اگر شما با Google Panda  سروکاردارید بخاطر آن محتواهای زیادی حذف میشود ، بروز صفحات 404 زیاد می تواند سایت شما را حتی بیشتر از این به سرازیری بکشاند، بنابراین با دقت زیادی پیش بروید .

 مطالب مرتبط