چرا ویدیو آنلاین یکی از الزامات استراتژی بازاریابی تلفن همراه به شمار می‌رود؟

نوشته   تیم محتوای رایان‌برتر     ۲۳ بهمن ۱۳۹۵    در مورد دیجیتال مارکتینگ


چرا ویدیو آنلاین یکی از الزامات استراتژی بازاریابی تلفن همراه به شمار می‌رود؟

این روزها هنگامی‌که مشتریان به چیزی احتیاج پیدا می‌کنند یا چیزی را می‌خواهند، ناخودآگاه به سمت گوشی خود می‌روند. آن‌ها بلافاصله به دنبال پاسخی درست هستند. آیا در این مواقع فرصتی برای برندها وجود دارد؟ تحقیقات اخیر نشان می‌دهند که پاسخ این پرسش مثبت است. درواقع بازدیدکنندگان تلفن همراه تمایل دارند که ویدیوهای تبلیغاتی و ویدیوهای متعلق به برندها را تماشا کرده و آن‌ها را به اشتراک بگذارند و به‌این‌ترتیب با آن‌ها احساس ارتباط نزدیک کنند.

در عصر تلفن همراه، مشتریان در طول روز میکرو لحظه‌های بی‌شماری را در هنگام کشف علایق خود، حل مشکلاتشان، جست‌وجو کردن محصولات و در تصمیم‌گیری‌های خود تجربه می‌کنند. این میکرو لحظه‌ها، میدان رقابت جدیدی را برای قلب‌ها، ذهن‌ها و کیف پول‌ها به وجود آورده است.

به‌طور فزاینده شاهد آن هستیم که این لحظات در هنگامی‌که کاربران در حال تماشای ویدیو در تلفن‌های همراهشان هستند نیز اتفاق می‌افتند. وقتی صحبت از بینندگان ویدیوهای دیجیتال می‌شود، صفحات کوچک ولی توانمند تلفن همراه تأثیر عمیق و مهمی را دارند. درواقع 50 درصد بازدیدکنندگان جهانی یوتیوب، از طریق دستگاه‌های تلفن همراه از آن استفاده می‌کنند. همچنین طی تحقیقات انجام شده، اکثر افراد در هنگامی‌که از طریق تلفن همراه ویدیویی را تماشا می‌کنند نسبت به هنگامی‌که این کار را از طریق تلویزیون انجام می‌دهند، دارای تمرکز بیشتری هستند. برای این افراد تلفن همراه دومین و یا سومین صفحه نمایش محسوب نمی‌شود، بلکه اولین است.

اخیراً تحقیقاتی برای پی بردن به این موضوع که چگونه می‌توان از این تمایل و اشتیاقی که نسبت به ویدیو در موبایل وجود دارد به نفع برندها استفاده کرد، صورت گرفته است. در این تحقیقات بر روی کاربران زیادی که از طریق دستگاه‌های متنوعی به تماشای ویدیو می‌پردازند، بررسی‌هایی انجام شده‌ است. نتایج حاصل از این بررسی‌ها جالب‌توجه است. نتایج نشان می‌دهند: بینندگان ویدیو از تلفن‌های هوشمند نسبت به همتایانشان که ویدیوها را از دسکتاپ یا تلویزیون تماشا می‌کنند، به‌طور قابل توجهی تمایل بیشتری به تماشا کردن، به اشتراک‌گذاری محتواهای ویدیویی برندها و تبلیغات ویدیویی آن‌ها دارند و احساس ارتباط و نزدیکی بیشتری با این ویدیوها می‌کنند.

در ادامه نگرش‌هایی را آورده‌ایم که نشان می‌دهند کاربران تلفن‌های هوشمند هنگام تماشای تبلیغات و محتواهای ویدیویی برندها چه چیزی را تجربه می‌کنند:

کاربران تلفن‌های هوشمند تمایل بیشتری به تماشا و به اشتراک‌گذاری تبلیغات و محتواهای برند‌ها دارند.
همان‌طور که گفته شد، تعداد کاربرانی که مایل به تماشای ویدیو در تلفن همراه خود هستند نسبت به افرادی که به تماشای ویدیو در تلویزیون یا دسکتاپ علاقه دارند، بیشتر است. بررسی‌ها نشان داده‌اند که گروه اول تقریباً 1.4 برابر گروه دوم هستند. همچنین تماشاگران تلفن همراه تنها به تماشای ویدیوها علاقه نشان نمی‌دهند، بلکه آن‌ها نسبت به اشتراک این ویدیوها نیز تمایل دارند. افرادی که تبلیغات یا محتواهای متعلق به برندی را در تلفن هوشمند خود می‌بینند، 1.8 برابر بیشتری از همتایان خود که این ویدیوها را در دسکتاپ می‌بینند تمایل بیشتری برای به اشتراک گذاشتن آن‌ها دارند. این موضوع در به اشتراک‌گذاری آفلاین نیز صادق است. بینندگان تلفن‌های هوشمند، 1.6 برابر افرادی که این ویدیوها را از دسکتاپ یا تلویزیون مشاهده می‌کنند، به‌نوبه خود تمایل بیشتری به صحبت با دوستان و هم‌صحبت‌های خود در مورد ویدیوها و محتواهایی که دیده‌اند، دارند.

توسط تلفن همراه به احساس برقراری ارتباط شخصی عمیق‌تری دست پیدا کنید، اما یک انتخاب را باید در پیش روی مشتریان قرار دهید.
علاوه بر بیشتر بودن تمایل کاربران تلفن‌های هوشمند به تماشا و به اشتراک‌گذاری ویدیوها در تلفن همراهشان، تماشاگران ویدیو از تلفن همراه 2 برابر بیشتر از تماشاگران این ویدیوها در تلویزیون، احساس نزدیکی شخصی و در ارتباط بودن با برند می‌کنند؛ و این احساس نسبت به تماشاگران ویدیو از دسکتاپ 1.3 برابر بیشتر است. در مورد طبیعت تماشای ویدیو بر روی تلفن همراه خود می‌توان گفت که این کار باعث انتقال مستقیم بیشتر می‌شود. همچنین می‌توان گفت که این نوع از تماشای ویدیو صمیمی‌تر بوده و باعث ایجاد تجربه شخصی‌تر نسبت به تماشا از تلویزیون و دسکتاپ می‌شود. طبیعی به نظر می‌رسد که ویدیو در تلفن همراه مکانی برای برندها باشد تا ارتباطات شخصی خود را در آن پایه‌گذاری کنند.

گفته می‌شود که برندها باید نسبت به تجربه‌های شخصی که افراد با تلفن‌های هوشمند خود دارند حساسیت نشان دهند. یک روش برای احترام گذاشتن به کاربران تلفن همراه این است که در تبلیغاتی که آن‌ها با آن روبه‌رو می‌شوند، انتخابی را برای عدم نمایش تبلیغ، در پیش روی آن‌ها قرار دهیم. درواقع، بیشتر از سه‌چهارم بینندگان تلفن‌های هوشمند که در این تحقیق مورد بررسی قرار گرفته‌اند، گفته‌اند که وجود انتخابی برای گذر کردن از تبلیغات برایشان بسیار اهمیت دارد. وجود این انتخاب نه‌تنها برای کاربران تلفن همراه خوب است، بلکه برای خود برندهایی که می‌خواهند به این کاربران برسند نیز خوب است.

میکرو لحظه‌ها آن لحظاتی هستند که ما به‌طور ناخودآگاه بر پایه‌ی نیازی که داریم، نسبت به عملی اقدام می‌کنیم. اغلب اوقات این نیاز به یک محصول و یا یک سرویس مربوط می‌شود. ویدیو در تلفن همراه به‌طور فزاینده‌ای در دستیابی به آن نیاز نقش مهمی را بازی می‌کند. بیشتر از 50 درصد از افرادی که در این تحقیق مورد مطالعه قرار گرفته‌اند، اقرار کرده‌اند که برای تصمیم در مورد کالا در فروشگاه‌ها و یا در وب‌سایت کمپانی از ویدیو‌ها کمک می‌گیرند. یوتیوب در صدر لیستی قرار داشت که در این تحقق کاربران آن را به‌عنوان مقصد جست‌وجوهای خود در به دست آوردن اطلاعات در مورد برند و یا کالای خاص عنوان کرده بودند. از طرف دیگر تلفن‌های همراه در فروشگاه نیز می‌توانند کمک‌کننده باشند: طبق بررسی‌های صورت گرفته یک‌سوم از فروشنده‌ها ترجیح می‌دهند که در به دست آوردن اطلاعات اضافی، به‌جای اینکه از کارمندان خود کمک بخواهند، از تلفن‌های هوشمندشان استفاده کنند.
برندهایی که در این لحظه‌ها (میکرو لحظه‌ها) پیروز می‌شوند، از ویدیو برای رفع نیاز‌های کاربران استفاده می‌کنند. همچنین تحقیقات مذکور نشان می‌دهند که بینندگان ویدیو از تلفن‌های هوشمند 1.2 برابر آن‌هایی که از دسکتاپ بیننده‌ی ویدیو هستند، دید بهتری نسبت به کمپین‌هایی که ویدیوهایی در مورد محصولات یا سرویس‌هایشان پیشنهاد می‌کنند، دارند. شاید ویدیوهای Unboxing و یا how-to به‌اندازه‌ی تبلیغات خلاقانه، جذاب نباشند ولی استفاده از آن‌ها برای هر استراتژی بازاریابی تلفن همراه ضروری است. این ویدیوها به خریداران کمک می‌کنند تا به‌سرعت تجربه‌ی مالکیت را پیش‌بینی کنند.

نتیجه‌گیری
معرفی تلفن‌ همراه هوشمند نیز دقیقاً شبیه به معرفی اینترنت که قبل از آن صورت گرفته بود، تأثیر عمده‌ای بر رفتار مشتری گذاشته است. کاربران برای جست‌وجوی پاسخ‌هایی برای سؤال‌ها و نیازهایشان، همچنین به‌طور فزاینده‌ای برای تماشا کردن ویدیو، تلفن‌های هوشمند خود را به کار می‌گیرند. خبر خوب این است که برندها در دنیای تلفن‌های همراه برای خود جایگاهی دارند. بازدیدکنندگان تلفن همراه نسبت به سایر همتایان خود که از طریق تلویزیون یا دسکتاپ به تماشای ویدیو می‌پردازند تمایل بیشتری به تماشا کردن، به اشتراک‌گذاری ویدیوهای برندها دارند و احساس ارتباط و نزدیکی بیشتری با این برندها می‌کنند. اگر برندها نیازهای مشتریان را بشناسند و در هنگام ارتباط و انتخاب به انتظارات آن‌ها احترام بگذارند، می‌توانند در این میکرو لحظه‌ها پیروز شوند.مطالب مرتبط