هدفگذاری انلاین کسب و کارهای کوچک

نوشته   تیم محتوای رایان‌برتر     ۰۹ دی ۱۳۹۵    در مورد کسب و کار های نوپا


هدفگذاری انلاین کسب و کارهای کوچک

هدف‌گذاری‌های آنلاینی که کسب‌وکارهای کوچک با اهداف بزرگ، باید برای خود تنظیم کنند

احتمالاً به‌تازگی دنیای مجازی را پذیرفته‌اید و تصمیم گرفته‌اید که کسب‌وکار خود را به‌صورت آنلاین نیز توسعه دهید؛ اما چگونه باید شروع کنید؟
بهترین انتخاب این است که شروعی ساده داشته باشید. برای این کار در اولین قدم باید هدف‌گذاری کرده، سپس برنامه‌ای برای رسیدن به این اهداف تنظیم کنید و در ادامه اطمینان حاصل کنید که به‌طور مستمر پیشرفت خود را اندازه‌گیری می‌کنید. در ادامه، این مراحل را تشریح می‌کنیم:

تنظیم اهداف آنلاین
اهداف بسیار زیادی وجود دارند که می‌توانید برای کسب‌وکار خود انتخاب کنید؛ اما موضوع مهم این است که باید در مورد اینکه کدام‌یک از آن‌ها برای کسب‌وکار شما معنی‌دار و مناسب است، تصمیم بگیرید. اکثر کمپین‌های بازاریابی آنلاین، اهدافی مشابه با آنچه در زیر آورده‌ایم را برای خود تنظیم می‌کنند. مثال‌هایی از این اهداف و هدف‌گذاری برای آن‌ها را در ادامه آورده‌ایم:

هدف: جذب افراد بیشتر به یک وب‌سایت و یا فروشگاه
هدف‌گذاری: افزایش در تعداد بازدیدکنندگان وب‌سایت، همچنین افزایش در تعداد مشتریان فروشگاه

هدف: افزایش فروش، افزایش تعداد عضو شونده یا پرسش‌کننده
هدف‌گذاری: افزایش در نرخ تبدیل وب‌سایت، ضبط داده و تولید لید

هدف: رشد دادن هوشیاری برند
هدف‌گذاری: افزایش در تعداد جست‌وجوهای آنلاین برای نام برند شما

برای اینکه تصمیم بگیرید کدام‌یک از این اهداف متناسب با کسب‌وکار شماست، ابتدا باید بدانید که ترافیک وب‌سایتتان از چه راه‌هایی ایجاد می‌شود. آیا مردم شما را از طریق جست‌وجوهای متداول در شبکه‌های اجتماعی پیدا می‌کنند یا از طریق لینک قرار داده شده در سایت‌های دیگر؟ پاسخ این پرسش شما را در تصمیم‌گیری درست برای صرف وقت و انرژی در جای مناسب، کمک بسیاری می‌کند.

سعی کنید بر پایه‌ی نگاه موشکافانه برای فهمیدن اینکه کدام منابع ایجاد ترافیک، فروش بیشتری را برایتان می‌آورد، تصمیم بگیرید. برای مثال، ازآنجایی‌که کاربران جست‌وجو کننده در مورد نجاری، معمولاً افرادی هستند که جست‌وجوی‌شان به خرید منتهی می‌شود، بنابراین برای یک کسب‌وکار در حوزه‌ی صنعت نجاری، ترافیک ایجادشده از طریق لینک‌های ارجاعی مناسب‌تر خواهد بود. از طرف دیگر برای یک کمپانی نسبتاً ناشناخته یک کمپین اینستاگرام مؤثرتر است؛ چراکه می‌تواند برند را برای کاربران جدید و بیشتری معرفی کند.

پس از این‌که در مورد هدف خود تصمیم گرفتید، برای تحقق آن هدف‌گذاری‌های هوشمندانه انجام دهید: این هدف‌گذاری باید خاص، قابل اندازه‌گیری، توافق شده، واقع‌بینانه و زمان‌بندی شده باشد. برای تنظیم اهداف واقع‌بینانه، پیشرفت صورت گرفته را به لحاظ کمی و با استفاده از درصد، بررسی کنید. برای مثال، اگر وب‌سایت شما ماهانه 2 هزار بازدیدکننده دارد، اگر هدف‌گذاری خود را افزایش این تعداد تا صد هزار بازدیدکننده در شش ماه آینده قرار دهید، در هدف‌گذاری خود اغراق کرده‌اید و این مقدار بسیار غیرواقع‌بینانه است؛ اما هدف‌گذاری برحسب درصد، مثلاً افزایش 75 درصد در تعداد بازدیدکنندگان (تقریباً 3500 بازدیدکننده در ماه)، واقع‌بینانه بوده و دست یافتن به آن امکان‌پذیر است.

تحقق هدف‌گذاری انجام‌شده
راه‌های بسیاری برای تحقق هدف‌گذاری‌های آنلاین وجود دارد:

رایگان: ایجاد یک goal tracking در گوگل آنالیز، ایجاد صفحات در شبکه‌های اجتماعی و قرار دادن محتواهای مفید در آن‌ها، ثبت‌نام در Google My Business، مشخص کردن کلمات کلیدی برای بهینه کردن وب‌سایت برای موتورهای جست‌وجو (SEO)، ایجاد یک خبرنامه جذاب

با سرمایه‌گذاری کم: استفاده از گوگل ادواردز که باعث می‌شود تبلیغات شما در نتایج جست‌وجو ظاهر شوند، ارتقا دادن پست‌ها در فیس‌بوک و توییتر، فرستادن کارمندان به یک کارگاه با موضوع تجارت الکترونیک و یا آموزش مدیریت شبکه‌های اجتماعی.

با سرمایه‌گذاری متوسط/زیاد: صرف هزینه برای نمایش تبلیغات، ارتقای کمپین‌های جست‌وجو از طریق فروش و پیشنهاد‌ها، ساختن ویدیوهای تبلیغاتی جدید برای برقراری ارتباط با مشتریان جدید، تغییر وب‌سایت به یک وب‌سایت مناسب برای تلفن همراه (ایجاد یک وب‌سایت ریسپانسیو).

بدون در نظر گرفتن اینکه چه مقدار پول خرج می‌کنید، صرف یک بودجه‌ی واقع‌بینانه و یک زمان‌بندی امکان‌پذیر با نقاط عطف واضح، شانس شما را در موفقیت افزایش خواهد داد.

 

اندازه‌گیری میزان پیشرفت
پس از یک بازه‌‌ی زمانی مشخص، توجه به برخی نتایج پایه‌ای (نظیر فروش) و بررسی کردن آن بسیار مهم است؛ اما باید به پیشرفت‌های خود در شبکه‌های اجتماعی نیز به‌طور منظم توجه کنید. ابزارهای آنلاین بسیاری برای این منظور در دسترس هستند.
گوگل آنالیز و گوگل سرچ کنسول به شما در دنبال کردن اهدافتان کمک می‌کنند. این ابزارهای آنالیز، اطلاعاتی از این قبیل را در اختیار شما قرار می‌دهد: اینکه چه تعداد کاربر بر روی تبلیغات شما کلیک کرده‌اند، چه تعداد از وب‌سایت شما بازدید کرده‌ و عمل خاصی را انجام داده‌اند (برای مثال پر کردن یک فرم و یا تماشای یک ویدیو). با استفاده از این اطلاعات می‌توانید با پی بردن به اینکه در مسیر موفقیتتان در کجا قرار دارید و با انجام چه کارهایی این موفقیت قابل‌دسترس است، برنامه‌های خود را دنبال کنید. برای مثال، گوگل سرچ کنسول می‌تواند به شما نشان دهد که چه عبارت‌های جست‌وجویی می‌تواند کاربران را در وهله اول به سایت شما هدایت کند، درنتیجه شما با در دسترس داشتن این اطلاعات، می‌توانید در استراتژی سئو خود بیشتر بر روی این عبارت‌ها کار کنید.

حضور و دسترس‌پذیری خود در شبکه‌های اجتماعی نظیر فیس‌بوک و توییتر را افزایش دهید. همچنین می‌توان از ابزارهای شخص ثالث نیز برای پیشرفت کردن در این کانال‌ها استفاده کرد. برای مثال، Sprout Social، Hootsuite و Audiense جزو این ابزارها به شمار می‌روند که به شما این امکان را می‌دهند که بدانید کدام‌یک از پست‌ها نسبت به بقیه، منجر به ایجاد ارتباطات بیشتری شده، کدام‌یک از آن‌ها بازدیدکنندگان بیشتری جذب کرده و کدام‌یک بیشتر به اشتراک گذاشته شده است.

نتیجه‌گیری:
هدف‌گذاری آنلاین که برای کسب‌وکار شما بسیار حائز اهمیت است، برنامه‌ریزی کردن برای تحقق این هدف‌گذاری (مستقل از اینکه از ابزارهای رایگان، ارزان و یا گران استفاده کنید) و دنبال کردن این اهداف و پیشرفت به‌طور مستمر، می‌تواند باعث شود که کسب‌وکار کوچک شما برای پیشرفت هم در دنیای آنلاین و هم در دنیای آفلاین آماده شود.مطالب مرتبط