موفقیت در کسب‌و‌کار

نوشته   تیم محتوای رایان‌برتر     ۰۲ آذر ۱۳۹۵    در مورد کسب و کار های نوپا


موفقیت در کسب‌و‌کار

چرا برای موفق شدن در کسب‌وکارتان به یک استراتژی بازاریابی محتوایی برنامه‌ریزی‌شده نیاز دارید؟
با توجه به تنوع بسیار زیاد دیدگاه‌های موجود درزمینهٔ بازاریابی محتوایی، پیدا کردن یک استراتژی که بهترین نتیجه را به دنبال داشته باشد، کار سختی است.بااین‌حال تعدادی روش خاص وجود دارد که شما می‌توانید با استفاده از آن‌ یک استراتژی بازاریابی محتوایی بسیار مؤثر را طرح‌ریزی کنید که نتایج دلخواه و موردنیاز را برایتان ایجاد کند.
برای مثال، می‌توانید در مورد استفاده از محتواهایی با متون طولانی نیز فکر کنید. این نوع محتواها برای موتورهای جست‌وجو از نظر رتبه‌بندی، دارای اعتبار بیشتری هستند. باید تمرکز و جهت موضوعات خود را چنان طرح‌ریزی کنید که شامل کلمات کلیدی و عبارت‌هایی باشند که مشتریان هدف شما با احتمال زیادی در موتورهای جست‌وجوآن‌ها را جستجو خواهند کرد .برای تعاملی کردن هرچه بیشتر صفحه وب، در یک محتواغالباً از چند نوع رسانه، از ویدیو گرفته تا اینفوگرافی و ... استفاده می‌شود.
زمانی که می‌خواهید یک استراتژی محتوایی راکه برای کسب‌وکارتان نتیجه بسیار خوبی داشته باشد، طرح‌ریزی کنید، لحظه‌ای دست نگه داشته و اهداف خود در موردنرخ تبدیلی که می‌خواهید به آن دست یابید را بسنجید.شما کدام‌یک از این دو گزینه را ترجیح می‌دهید؟ نوشتن یک مقاله کوتاه‌تر یانوشتن یک شاهکار پنج‌هزار کلمه‌ای باتصاویرو ویدیو. برای پاسخ به این پرسش باید بررسی کنید که کدام‌یک از آن‌ها برای مشتریان هدف شما جذابیت بیشتری خواهد داشت. شاید محتوای طولانی بتواند برای چند روز مخاطبانی را جلب کند؛ اما میزان دوامی که جذابیت این محتوا دارد، ارزش واقعی آن را مشخص می‌کند؛بنابراین بعید نیست که محتوای کوتاهی که موردعلاقه‌ی گروه هدف شماست، برای مدتی طولانی در بین آن‌ها جذاب باشد.

شاید برایتان جالب باشد که بسیاری از بازاریابان محتوایی در عمل یک استراتژی مطالعه شده و مستندسازی شده ندارند. درواقع نتایجی که از تحقیقات مرکز بازاریابی محتوایی به‌دست‌آمده ثابت کرده‌اند که تقریباً دوسوم از بازاریابان محتوایی، حتی طرح بسیار ساده‌ای که به‌صورت مکتوب باشد ندارند. بنا به گفته‌ی رابرت رز، 95 درصد از بازاریابان محتوایی مؤثرتا حدود کمی استراتژی دارند؛ درحالی‌که55 درصد از بازاریابانی که اثرگذاری آن‌ها کمتر است، حتی 1 استراتژی مختصر هم ندارند.
    

 

 


چند نکته در مورد برنامه‌ریزی برای طراحی استراتژی بازاریابی محتوایی
•    برای هدایت استراتژی خود، چه تحقیقاتی نیاز دارید که انجام دهید؟
•    اطلاعات حاصل از تحقیقات خود را چگونه گردآوری خواهید کرد؟
•    چه روش‌هایی را برای بهینه کردن وبلاگ‌تان برای موتورهای جست‌وجو، مدنظر دارید؟
•    در کسب‌وکار شما چه معیارهایی اهمیت دارد و شما برای دست یافتن به این معیارها چه برنامه‌ای دارید؟
•    آیا تقویمی برای زمان‌بندی انتشار محتواها در 90 روز آتی، ایجاد کرده‌اید؟

•    آیا دیگر قسمت‌های وب‌سایتتان نیز با طرحی که برای بازاریابی محتوایی ریخته‌اید،هماهنگ هستند؟
•    محتوای شما در کجا قرار خواهد گرفت و قصد دارید محتواهایتان را با چه فرمتی منتشر کنید؟

درباره‌ی این موضوعات فکر کنید:
•    تصاویر و اینفوگرافی‌ها
•    ویدیو
•    پادکست
•    نمودارها و گراف‌های داده
•    کتاب‌های الکترونیکی (این مورد یک روش بسیار عالی برای به دست آوردن آدرس ایمیل است. به این صورت که می‌توانید در قبال دریافت آدرس ایمیل، امکان دانلود یک محتوا را برای کاربر فراهم آورید.)

وجود این بخش‌های بصری در میان محتوا، باعث هرچه پویاتر شدن محتوا می‌شود. امروزه، به کار بردن کلمات به‌تنهایی کافی نیستند. برای اینکه بتوانید محتواهای خود را جذاب کنید و این محتواها جایی در بین مخاطبان داشته باشند، باید از تصاویر و دیگر مکمل‌های آن استفاده کنید. با استفاده از زیر تیترها می‌توانید باعث برقراری ارتباط هرچه بیشترمخاطب با محتوا شوید. استفاده از نقاط دایره‌ای در ابتدای برخی عبارت‌ها (مثل همان‌هایی که در قسمت قبل از این پاراگراف استفاده شده)، یک روش بسیار عالی برای برجسته کردن نقاط اصلی هستند.معمولاً کاربران تمایل دارند که به‌جای خواندن تک‌تک کلماتی که در مقاله نوشته‌اید، تنها قسمت‌‎های خاصی از آن را بخوانند.
کاربران به هیجانات واکنش می‌دهند. هنگام اشتراک هر محتوا، حتماً باید این موضوع را به‌عنوان‌ یک فاکتور مهم در نظر داشته باشید. چه بخواهید واقعاً آن‌ها را از اعماق قلب به هیجان آورید و یا تنها به ایجاد خنده‌ای کوتاه در مخاطب اکتفا کنید، در هر دو صورت اگر این کارها به‌صورت ماهرانه انجام شوند، همیشه نتایج خوبی را به همراه خواهند داشت.
ممکن است شما واقعیات محصولات و خدمات خود را به اشتراک بگذارید ولی آنچه فروش می‌آورد داستان‌هایی است که از زبان مشتری در مورد این محصولات تعریف می‌شود. برای تحقق این موضوع، یک استراتژی پیشنهاد می‌شود. این استراتژی چنین است: ابتدا باید یک محتوای بسیار عالی و مرتبط با زمینه کاری خود تهیه‌ کرده و آن را به اشتراک بگذارید. اگر خواننده‌ی این مطلب از آن خوشش بیاید، آن را به اشتراک می‌گذارد و یا احتمالاً با زبان خود آن را برای دیگران بازگو خواهد کرد. به‌این‌ترتیب برند شما تبلیغ می‌شود. چراکه افراد به آنچه از مشتریان دیگر می‌شنوند بیشتر اعتماد می‌کنند تا به سخنان صاحب برند.
به یاد داشته باشید که همیشه به دنبال موضوعاتی بگردید که افراد بیشتری تمایل به آن دارند و سعی کنید محتواهای ارزشمند برای این موضوعات خلق کنید.

اگر در تولید و به اشتراک‌گذاری محتوا تداوم و استمرار داشته باشد، اتفاق‌های بسیار خوبی در انتظار شما و کسب‌وکار شماست. به یاد داشته باشید که این کار یک شبه‌امکان‌پذیر نیست و زمان خواهد برد. زمانی را برای تحقیق‌کردن در مورد مشتری و بازار صرف کنید. درک مشتریان و نیازهای آنان ‌یک امر حیاتی است؛ چراکه صرف‌نظر از همه‌چیز، شما استراتژی بازاریابی محتوایی خود را حول آن‌ها می‌سازید.

چطور بپرسیم؟
از دید مشتری به قضیه نگاه کنید. بیشتر اوقات آن‌ها به دنبال راه‌حلی خاص برای مشکلی هستند که با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند.
به نسبتی که ارتباطاتی که درنتیجه‌ی اجرای استراتژی بازاریابی محتوایی می‌سازید، زیاد باشد، به همان نسبت شهرت به‌دست امده و در کل نرخ تبدیل نیز افزایش خواهد یافت.
سعی کنید محتواهایی را که تولید می‌کنید، با فرآیندی که کاربر برای خرید طی می‌کند، هماهنگ باشد. این محتوا باید برای انجام یک هدف خاص به مشتری کمک کند و صرفاً در مورد محصول یا خدمتی که شما ارائه می‌دهید، نباشد. این دقیقاً مفهوم بازاریابی مبتنی بر تفکر همه‌جانبه است.
هیچ‌وقت به‌اجبار سعی در فروش کالا یا خدمات خود نداشته باشید. اگر بازدیدکننده خوشش بیاید، خرید خواهد کرد. شما در ابتدا باید برای ایجاد اعتماد تلاش کنید.

    بازاریابان دیجیتال اظهار دارند که 93 درصد از فرآیندهای فروش، با جست‌وجو در اینترنت آغاز می‌شوند.

اگر شما درزمینهٔ کاری خود شروع به ایجاد اعتبار کنید، رفته‌رفته افراد به دنبال شما خواهند بود و هدف شما هم، همین است. محتواهایی که تولید می‌کنیدمی‌توانند متنوع باشند. نباید با تولید یک نوع محتوا فکر کنید که کارتان با این محتوا تمام شده است. بلکه انجام کارهای خلاقانه دیگر در رابطه با همین محتوا، منجر به جلب‌توجه بیشتر کاربر خواهد شد.آیا محتوایی طولانی برای وبلاگتان ایجاد کرده‌اید؟ بسیار عالی. اکنون آن را به یک PDF قابل دانلود تبدیل کرده و درازای ارائه آن به کاربر، آدرس ایمیل وی را دریافت کنید. در قدم‌های بعدی می‌توانید خلاصه‌ای از این محتوای تولیدشده را به‌صورت ویدیو درآورید. چند هفته بعد یک پادکست از آن تهیه کنید. می‌توانند در این پادکست با افراد تأثیرگذار حاضر در کامیونیتی خود، در رابطه با همان محتوا مصاحبه کنید. در هنگام انتشار هر یک از این‌ها نیز تصاویری مناسب و قابل اشتراک در شبکه‌های اجتماعی ساخته و هم‌زمان با انتشار این محتواها، تصاویر را نیز در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید تا افراد بیشتری از انتشار این محتواها مطلع شوند.
    بازاریابی محتوایی به این زودی‌ها از بین نخواهد رفت، پس از همین حالاآن را یاد گرفته و در آن مهارت پیدا کنید.

 مطالب مرتبط