مزایا و معایب Scrolljacking

نوشته   تیم محتوای رایان‌برتر     ۲۵ مهر ۱۳۹۵    در مورد طراحی وب سایت


مزایا و معایب Scrolljacking

شاید شما نیز تابه‌حال به وب‌سایت‌هایی سر زده باشید که در آن‌ها موس و اسکرول، غیرعادی عمل کنند. مثلاً چرخ ماوس خود را برای جابه‌جایی در صفحه برای مدتی حرکت می‌دهید ولی هیچ تغییری مشاهده نمی‌کنید؟ و یا نیمی از صفحه حرکت می‌کند و نیمی دیگر ثابت است؟ و یا نمونه‌‌هایی شبیه به این‌ها. احتمالاً از مواجه‌شدن با چنین رفتارهای غیرعادی متعجب شده و از آن خوشتان آمده و یا این کار شما را عصبانی کرده است. به‌هرحال هر تکنیک نوظهوری طرفداران و مخالفان خود را دارد؛ اما چیزی که با آن مواجه شده‌اید مفهومی به نام scrolljacking است که تقریباً به‌تازگی وارد دنیای وب و اپلیکیشن شده است. 

در ادامه بیشتر در مورد انواع مختلف آن، معایب و مزایایش صحبت خواهیم کرد. scrolljacking دارای چندین نوع تکنیک است که ابتدا آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

تکنیک شماره 1: پارالاکس (اختلاف دید در عین هماهنگی)

این روزها احتمالاً رایج‌ترین مثال از scrolljacking، پس‌زمینه‌ی پارالاکس باشد. زمانی که یک تصویر پس‌زمینه با سرعت متفاوتی نسبت به سایر عناصر صفحه حرکت می‌کند و یک افکت بسیار جالب‌توجه ایجاد می‌شود. پارالاکس فقط یک نمونه خیلی کوچک از scrolljacking به حساب می‌آید. این افکت به گونه‌ای پیاده‌سازی می‌شود که کاربر با اسکرول صفحه احساس می‌کند صفحه موردنظر، پس‌زمینه پویایی دارد و یا اینکه دوربینی در دست گرفته و در حال تماشای منظره‌ای است. این حالت برگشت‌پذیر است. درواقع با اسکرول صفحه می‌توان دوباره به حالت قبل بازگشت.

هرچند که افکت پارالاکس در پس‌زمینه رایج‌تر است اما هر عنصر دیگری در صفحه می‌تواند دارای این افکت باشد.

 

 

تکنیک شماره 2: Full Jack

مشاهده برخی از بخش‌های وب‌سایت‌هایی که به این روش پیاده‌سازی شده‌اند، اجباری است و بدون عبور از روی آن‌ها نمی‌توان به قسمت‌های دیگر سایت دسترسی داشت. برای هرچه بهتر متوجه شدن این تکنیک مثال‌هایی از این تکنیک را می‌توانید در وب‌سایت‌های Apple ، Huge Inc و Yapstone مشاهده کنید.

این تکنیک اگرچه ممکن است برای کاربری که می‌خواهد نگاهی سریع و گذرا به کل صفحه بیندازد، خسته‌کننده باشد ولی استفاده از آن بسیار آسان است. این‌ها قسمت‌هایی هستند که می‌خواهند توجه شما را جلب کنند، درواقع می‌توان گفت همان کاری که pup-up می‌کند را به شکلی دیگر انجام می‌دهند. در صفحاتی که با این تکنیک پیاده‌سازی شده‌اند، کاربر نمی‌تواند با اسکرول کردن به بخش دیگر صفحه برود، مگر اینکه بخش scroll-jacking تمام شود. همگی می‌دانیم که pup-up ها بسیار آزاردهنده هستند، پس چرا نباید روش‌های دیگری را برای جایگزین کردن با آن‌ها امتحان کنیم؟

 

تکنیک شماره 3: Slight Jack

برخی از وب‌سایت‌ها از تکنیک Slight Jack استفاده می‌کنند. در این تکنیک، اسکرول متن با یک تصویر پس‌زمینه که ثابت است و یا حتی ممکن است با عکس متفاوت دیگری جایگزین شود (تصویر بعدی دقیقاً در همان مکان تصویر قبلی قرار گیرد)، نمایش داده می‌شود. درنهایت با اسکرول بیشتر، این بخش از صفحه توسط بخش‌های دیگر که در زیر آن قرار دارند، پوشش داده می‌شود. این تکنیک در سطوح پایینی در بین تکنیک‌های scroll-jacking قرار دارد ولی درعین‌حال ممکن است برای کاربر آزاردهنده نباشد. دو مورد از مثال‌هایی که از این تکنیک استفاده کرده‌اند را می‌توانید در وب‌سایت‌های The New York Times و Grammarly مشاهده کنید.

 

تکنیک شماره 4: Fading Jack

تکنیک سوم را می‌توانید در وب‌سایت dstillery مشاهده کنید. این تکنیک هم از عناصر پس‌زمینه ثابت و هم از عناصر پیش‌زمینه ثابت استفاده می‌کند. سپس از موقعیت اسکرول برای محو شدن در بین متن یا تصویر استفاده می‌کند.

این مورد یکی از مثال‌هایی است که از نظر حسی کمتر کاربر را درگیر می‌کند. رسیدن به این نقطه که صفحه را با چرخ اسکرول کنید ولی تغییری احساس نکنید، آسان است. دلیل این موضوع آن است که از یک مکان در صفحه گذشته ولی هنوز به مکان بعدی نرسیده‌اید. مسائلی مانند این باعث می‌شود که احساس کنید وب‌سایت مشکل دارد؛ چرا که به اسکرول شما پاسخ نمی‌دهد.

 

 

بیشترین مقداری که برای استفاده از Jacking مناسب است، چقدر است؟

scrolljacking به کاربران واقعی و اصلی شما هشدار می‌دهد که از اسکرول‌های خود انتظار دیگری جز آنچه تاکنون داشته‌اند، نداشته باشند. تصور کنید که یک اتومبیل کرایه می‌کنید و وقتی در حال رانندگی در بزرگراه هستید، وجود یک دست‌انداز در مسیر شما را از حرکت بازمی‌دارد و شما شروع به بوق زدن می‌کنید اما چیزی که مشاهده می‌کنید کاملاً متفاوت‌‍تر از آن‌چه که انتظار دارید، است. آبی به شیشه شما پاشیده شده و برف‌پاک‌کن‌ها با سرعت زیاد به حرکت درمی‌آیند!

 بنابراین scrolljacking مطمئناً یک موقعیت خطرناک ایجاد نمی‌کند اما هنوز هم زمانی که کاربر با آن مواجه می‌شود، چیزی کاملاً متفاوت‌تر از تجربه‌ای که تاکنون در وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها از اسکرول داشته را می‌بیند.

 

 

چگونه طراحان و توسعه‌دهندگان اپلیکیشن می‌توانند scrolljacking های معتبر ایجاد کنند؟

احتمالاً وب‌سایت Melanie Daveid یکی از وب‌سایت‌های جذابی است که از تکنیک شماره 3 استفاده کرده است. در بخش‌هایی از این وب‌سایت، نصف صفحه در بازه مشخصی نسبت به سایر اجزای صفحه ثابت مانده و سپس با حالت عادی ادامه داده می‌شود.

در یک زمان فقط در نیمی از صفحه از جک استفاده می‌شود؛ این موضوع باعث می‌شود که در نصف دیگر صفحه نتیجه اسکرول خود را ببینید. ما این تکنیک را Slight Jack نصف صفحه می‌نامیم. درهمین وب‌سایت، در ادامه در قسمت پایین صفحه با استفاده از scrolljacking افکت زیبا و انیمیشن گونه ساخته است.

وب‌سایتMelanie Daveid در نوع scrolljackingی که به‌کار برده، انتخاب درستی کرده است. چرا که تکنیک شماره 3 یک نوع ملایم و زیبا از scrolljacking ایجاد می‌کند که معمولاً برای کاربر آزاردهنده نیست و خوشایند نیز هست. زمانی که کاربر در صفحه به قسمتی که scrolljacking دارد می‌رسد تا زمانی که قسمتی از صفحه برخلاف سایر اجزای آن با اسکرول صفحه حرکت می‌کند، کاربر به دلیل کنترل داشتن بر صفحه احساس خوبی خواهد داشت. همچنین به دلیل اینکه صفحه زیاد هم غیرقابل ‌پیش‌بینی و با تجربه‌های قبلی او چندان هم متفاوت نیست، می‌تواند ارتباط بهتر با آن برقرار کند.

درواقع استفاده از scrolljacking یک روش جالب و تعاملی برای بازگو کردن یک روایت و یا ارائه یک موضوع، بدون استفاده از اسلایدر و چیزهای مشابه است. البته زمانی که بحث سئو مطرح می‌شود، scrolljacking می‌تواند مخرب باشد.

اگرچه scrolljacking مخالفان بسیاری دارد ولی مطمئناً به این زودی‌ها از بین نخواهد رفت. به‌احتمال‌زیاد استفاده از scrolljacking و نمونه‌های متفاوت و جدیدتر آن در اپلیکیشن‌های وب و در بین طراحان UX، متداول‌تر خواهد شد. همچنین تعداد بسیار زیادی به مخالفت با آن ادامه خواهند داد.مطالب مرتبط