شروع گرافیست بودن

نوشته   تیم محتوای رایان‌برتر     ۰۳ اسفند ۱۳۹۵    در مورد طراحی


شروع گرافیست بودن

6 روش اثبات‌شده برای ارتقا مهارت‌های طراحی گرافیک

1-    در مورد تئوری طراحی مطالعه کنید
طراحی گرافیک صرفاً یک شغل نبوده و یک تخصص و حرفه محسوب می‌شود؛ بنابراین اگر بخواهید به‌طور خودآموز این تخصص را یاد بگیرید و یا از طریق کار کردن روی پروژه‌ی واقعی به یادگیری آن بپردازید، وقت زیادی باید صرف کنید. مطمئناً هیچ جایگزین دیگری برای یادگیری طراحی به‌صورت رسمی وجود ندارد.
اگر تاکنون در هیچ دوره آموزشی معتبری شرکت نکرده‌اید که مفاهیم و پایه‌های طراحی از قبیل درک درست از مفاهیمی چون تئوری گرید، تئوری رنگ‌ها، فن چاپ و نسبت طلایی را به شما آموزش دهد، می‌توان گفت که قافله عقب افتاده‎اید.
بنابراین باید برای ارتقاء مهارت‌های خود و داشتن حضوری پررنگ در رقابت‌ها تصمیم به انتخاب یک دوره کامل آموزشی آکادمیک بگیرد و یا در یک دوره فشرده آموزشی ثبت‌نام کنید یا اینکه یک دوره آموزش از راه دور را برگزینید. همچنین می‌توانید با یک برنامه آموزشی همه‌منظوره که برای این کار تهیه شده و شامل کتاب و فیلم‌های آموزشی است پیش بروید. آنچه مهم است این است که باید یکی از این راه‌ها را انتخاب کرده و خود را برای سال جدید آماده کنید.

2-    جذب بازخورد‌های مثبت و منفی و انتقاد‌های دیگران
همانند معماران و سایر طراحان یکی از چیزهایی که می‌تواند باعث پیشرفتتان شده و شما باید بتوانید به آن خوب واکنش دهید، انتقاد است. اگر قصد ارتقاء مهارت‌هایتان را دارید، باید آگاه باشید که از ضروریات این امر، پذیرش انتقاد و برخورد مناسب با آن است.

بازخورد مثبت زمانی خوب است که طرح شما واقعاً شایستگی آن را داشته باشد، اما باید بدانید که با این بازخورد شما به چیزی جز احساس غرور نسبت به ارزش خود دست پیدا نمی‌کنید؛ و اگر این بازخورد مثبت تنها از روی چاپلوسی طرف مقابل باشد و درحالی‌که طرح شما واقعاً سزاوار آن نیست در این صورت تأثیر منفی بر روی روند رشد بعدی شما خواهد گذاشت.

بنابراین باید توجه کنید که هنگام اشتراک طرح‌های خود در فیس‌بوک یا اینستاگرام و ...؛ و حتی هنگام اشتراک آن‌ها تنها با تعداد محدودی از دوستان و همکاران خود، واژه‌های خود را به‌گونه‌ای انتخاب کنید که بتوانید ماکزیمم انتقاد آن‌ها و نظرات واقعی‌شان را به دست آورید.

برای مثال، به‌جای اینکه فقط بگویید که:" نظر شما چیست؟" و پاسخی شبیه به "عالی است." دریافت کنید، بهتر است سؤال خاص‌تری را مطرح کنید. مثلاً سؤال خود را این‌گونه بپرسید: " این خلاصه‌ای از طرحم است. به نظر شما خوب انجام شده‌ است؟ آیا ایده‌ای برای تکمیل یا تصحیح آن دارید؟"، " در اولین نگاه کدام بخش از طرح نظر شما را به خود جلب کرد؟" این‌گونه پرسش‌ها طرف مقابل را قادر خواهد ساخت تا کار شما را با احترام و به‌طور سازنده‌ای مورد انتقاد قرار دهد.

بازخورد دادن نسبت به کار سایر طراحان نیز می‌تواند برای خود شما هم مفید واقع شود؛ چراکه این کار به شما کمک می‌کند تا مهارت انتقاد سازنده را به همان نحوی که برای کارهای خود می‌پسندید در خود افزایش دهید.


3-    یک پروژه‌ی جانبی را شروع کنید
انجام دادن یک کار تکراری بارها و بارها در کار روزانه منجر خواهد شد تا مهارت شما رفته‌رفته کهنه شده و اشتیاقتان به‌تدریج رو به افول برود؛ بنابراین بهتر است کنار کار اصلی خود پروژه‌ای را برای خودتان شروع کرده و به‌این‌ترتیب با یاد گرفتن چیزهای جدید، انگیزه خود را بالا نگهدارید.
یاد گرفتن یک مهارت طراحی جدید زمانی که برای ساختن یک چیز جدید به آن احساس نیاز کنید، بسیار آسان‌تر خواهد شد. مخصوصاً اگر آن چیزی باشد که به شخص شما تعلق دارد. یک پروژه تفننی و از روی علاقه، شما را به یادگیری مهارت‌های جدیدی که قبل از آن حتی فکرش را هم نمی‌کردید، هدایت می‌کند.

4-    تجربه
یک اصطلاح رایج در دنیای استارتاپ‌های وب وجود دارد که چنین می‌گوید: "سریع‌تر شکست بخورید" . به‌عبارت‌دیگر تنها با امتحان کردن ایده‌های زیاد و تلاش برای عملی کردن آن‌ها می‌توانید آنچه را که بهترین نتیجه را می‌دهد پیدا کرده و زمینه‌ای را که شما در آن پتانسیل بیشتری برای پیشرفت دارید، کشف کنید.
یک رویکرد این است که طراحان گرافیک می‌توانند هنگام تجربه کسب کردن با رسانه‌ها، مهارت‌ها و تکنیک‌های جدید نیز یادگیری خود را ادامه دهند؛ بنابراین بهتر است در سال جدید نیز به‌جای استفاده از فونت‌ها، رنگ‌ها، طرح‌بندی و نرم‌افزارهایی که در هر طرحی با آن‌ها برخورد می‌کنید، اندکی در کار خود تغییر ایجاد کرده و چیزهای جدید را امتحان کنید.

سبک حروف جدیدی انتخاب کنید. به‌جای طراحی دوبعدی، این بار طراحی سه‌بعدی را امتحان کنید. نرم‌افزارهای طراحی جدیدی را یاد بگیرید. به‌جای طراحی با مداد، طراحی با خودکار یا زغال و ... را امتحان کنید. یکی از قانون‌هایی را که تاکنون از آن‌ها تبعیت می‌کردید زیر پا بگذارید و ببینید چه رخ می‌دهد. اندازه قسمت‌های سفید را دو برابر کنید. خلاصه مطلب اینکه راه‌های مختلف را امتحان کنید تا چیزهای جدیدی کشف کنید.

ممکن است بسیاری از مواقع از این آزمون‌وخطا چیز مناسبی نصیبتان نشود، ولی بعضی مواقع آنچه به دست می‌آورید بسیار ارزشمند خواهد بود. حتی اگر نتوانستید چیز ارزشمندی به دست آورید، این فرآیند آزمون‌وخطا ذهنتان را بازتر خواهد کرد و به شما دید وسیع‌تری خواهد داد تا متوجه شوید که کدام‌یک از مهارت‌های خلاقانه‌تان نیاز به ارتقا دارد.


5-    با طراحان دیگر صحبت کنید
یکی از بهترین روش‌ها برای اینکه به‌عنوان یک طراح پیشرفت کنیم این است که با طراحان زیاد دیگری در تعامل باشیم؛ اما بعضی وقت‌ها این کار مشکل است. زمانی که شما باید تنها طراح در یک کمپانی بزرگ باشید، یا یک فریلنسر که به تنهایی در خانه کار می‌کند.
اما همه‌ی این‌ها جز بهانه‌ای بیش نیست. راه‌های ساده‌ی بسیاری وجود دارد که میتوانید از محیط خود بیرون آمده و با طراحان دیگر تماس داشته باشید.

در کارگاه‌ها، رویدادها و کنفرانس‌ها شرکت کنید. سعی کنید از طریق شبکه‌های اجتماعی با طراحان دیگر تعامل داشته و اطلاعاتی درباره‌ی آن‌ها به دست آورید. فروم‌ها را چک کنید. دوستی‌های جدیدی ایجاد کنید. درباره طراحی صحبت کنید. بحث‌هایی پیرامون مشکلات، چالش‌ها و سؤالات در مورد طراحی راه بیندازید. بر روی پروژه‌ای با همدیگر همکاری کنید. به طراحانی که به آن‌ها علاقه‌مند هستید ایمیل بفرستید و از آن‌ها بخواهید که شما را راهنمایی کنند.
خلاصه اینکه در سال جدید خودتان را مجبور به گسترده‌تر کردن روابطتان کنید. مطمئناً افراد شگفت‌انگیزی را ملاقات خواهید کرد و فراتر از آنچه که تصورش را می‌کنید از آن‌ها یاد خواهید گرفت.

6-    یک کتاب بخوانید
حتی اگر شما دارای یک مدرک تحصیلی هستید، طبق این گفته: "تحصیلات برای زندگی است"  شما هیچ موقع نباید از یاد گرفتن دست بردارید. پس دفعه بعد که یک سفر طولانی با قطار و اتوبوس داشتید، تلفن همراه خود را در حالت بی‌صدا قرار داده و مشغول خواندن یک کتاب در زمینه طراحی گرافیک شوید. مطمئناً این کار نسبت به چک کردن شبکه‌های اجتماعی‌، گزینه بهتری برای استفاده از وقتتان است.مطالب مرتبط