سدی نیست که شکسته نشود

نوشته   تیم محتوای رایان‌برتر     ۲۰ شهریور ۱۳۹۵    در مورد کسب و کار های نوپا


سدی نیست که شکسته نشود

مایکل جردن که یکی از افسانه‌های بسکتبال است، از همان موقع تولد، موفق به دنیا نیامده بود. او با موانع و مشکلات بسیار زیادی دست‌وپنجه نرم کرد ولی سرانجام رؤیایی را ساخت که بسیاری از مردم آرزویش را دارند.

زمانی که تیم بسکتبال دبیرستانش، به بازیکنان بیشتری برای راه پیدا کردن به مرحله‌ی نیم نهایی نیاز داشت، جردن تلاش زیادی برای وارد شدن به این تیم کرد ولی موفق نشد. این اتفاق باعث ایجاد یک ناامیدی بزرگ در وی شد؛ اما او با خود عهد بست تا آخرین حد توانش، برای تبدیل‌شدن به بهترین بسکتبالیست، تلاش خواهد کرد.

او با تلاش بسیار توانست، در فصل بعدی مسابقات وارد تیم برتر بسکتبال دبیرستان شود. اگر او همان اول تسلیم می‌شد و از تلاش دست برمی‌داشت، ما هیچ‌گاه افسانه‌ای به نام میکل جردن نداشتیم.

هر فردی در زندگی خود با موانع و مشکلاتی روبه‌روست؛ اما چیزی که در موفقیت افراد مهم است، نحوه برخورد با این مشکلات است.

در ادامه به تکنیک‌های اشاره‌شده توجه کنید که برای پیدا کردن راه درست مقابله با مشکلات در مسیر موفقیت، راهنمایی‌تان می‌کنند:

 

1. موانع را صرفاً به‌عنوان یک مسیر انحرافی در رسیدن به هدف نهایی خود ببینید

 

به اینکه اهدافتان دست‌یافتنی هستند، اعتقاد داشته باشید. Chris Burke، یکی از بازیکنان MLB که به خاطر مهارت در کارهای متنوع (تردستی) ، مشهور است، می‌گوید: من یک سخن عالی به دیوار اتاقم چسبانده‌ام، که این است: "موانع تنها زمانی قابل‌مشاهده هستند که چشم‌های خود را از اهدافتان بردارید." در مواجهه با مشکلات، عقب‌نشینی نکنید و همیشه کارهایی انجام دهید که ارزش وقت صرف‌کردن را داشته باشند.

زمانی که فقط اهداف را می‌بینید، نباید به موانع کوچک اجازه داد تا تمرکزتان را از آن‌ها منحرف کنند. عقب‌نشینی کردن و منصرف شدن از خواسته‌ها، کار آسانی است، اما کاری که هر کسی از پس انجام آن برنمی‌آید، عمل کردن به برنامه، ناامید نشدن و دنبال کردن اهداف است. این‌ها همان چیزهایی هستند که برای رسیدن به موفقیت باید به کار گرفته شوند.

2. امیدوار بودن، جزئی از برنامه موفقیت است

همیشه در طول مسیر موفقیت، موانع وجود خواهند داشت. تصور اینکه روزی مشکلات تمام شوند و همه‌چیز سرجای خود قرار بگیرد، کاملاً اشتباه است.

 برای خود اهداف واقع‌بینانه و دست‌یافتنی تعریف کنید تا مطمئن باشید که می‌توانید در این اهداف موفق شوید. اطمینان حاصل کنید اهدافی را که انتخاب کرده‌اید، ساده، واضح، مطلوب و قابل‌اندازه‌گیری هستند.

در بازه‌های زمانی منظم، پیشرفت خود را اندازه بگیرید و برای ایجاد انگیزه در حرکت روبه‌جلو، برای هر دستاوردی که در راستای اهدافتان به دست می‌آورید، از خودتان تشکر کنید و یا جشن کوچکی ترتیب دهید.

کتاب‌ها و وبلاگ‌های بسیاری زیادی در مورد اهداف SMART وجود دارند. اهداف SMART، اهدافی مشخص، قابل‌اندازه‌گیری، دست‌یافتنی و مبتنی بر زمان‌بندی هستند. از این‌که آیا اهداف شما با این استانداردها هماهنگی دارند، اطمینان حاصل کنید. در این صورت خواهید دید که چگونه با از بین بردن موانع به اهداف خود خواهید رسید.

 

3. بر روی کارهایی تمرکز کنید که قادر به انجام آن هستید

وقتی‌که جردن در تیم بسکتبال دبیرستان پذیرفته نشد، قدش فقط 178 سانتی‌متر بود. او نیاز داشت که بلندتر از این باشد؛ اما می‌دانست که در این مورد اختیاری از خود ندارد. پس به‌جای صرف وقت و تلاش بر روی چیزی که نمی‌توانست آنها را تغییر دهد، بر روی مهارت‌‌هایی که بر آن‌ها کنترل داشت، تمرکز کرد.

شما نیز به‌جای فکر کردن به کارهایی که نمی‌توانید انجام دهید، به چیزهایی فکر کنید که توانایی انجامشان را دارید. موانع و مشکلات رابه‌عنوان علامتی که نشان می‌دهند شما در مسیر پیشرفت قرار دارید،تلقی کنید؛ و به دنبال راه‌هایی برای چیره شدن برآن‌ها باشید. وقتی با یک دیوار روبه‌رو می‌شوید، توقف در پشت آن و حیرت‌زده ماندن از این‌که چرا به این دیوار رسیده‌اید، فایده‌ای برایتان نخواهد داشت.یا راهی برای بالا رفتن از آن پیدا کنید و یا سوراخی برای عبور از آن ایجاد کنید. به‌هرحال باید به نحوی خود را به طرف دیگر دیوار برسانید.

 

4. ما همیشه قادر نیستیم بر روی اتفاقات اطرافمان کنترل داشته باشیم، اما در مواجهه با این اتفاقات، می‌توانیم بر رفتار خود مسلط باشیم

همیشه رفتاری را انتخاب کنید که تسلط شما بر اتفاقات اطرافتان را بیشتر می‌کند. به خود و توانایی‌هایتان، اعتقاد داشته باشید. اعتمادبه‌نفس کافی برای منحصربه‌فرد بودن را در خود پرورش دهید. خلاصه مطلب اینکه، کسانی که حاضر به شرط‌بندی بر روی زندگی خود هستند، می‌توانند بر هر مشکل و ناملایمتی، پیروز شوند.

مغز ما دارای نوعی شبکه‌های عصبی است که سیستم فعال‌کننده مشبک (RAS) نامیده می‌شود. آر ای اس، دستورهایی را از قسمت‌های مختلف مغز دریافت می‌کند و در مورد اینکه کدام‌ یک از آن‌ها برای رسیدن به یک نتیجه و درنهایت صدور یک فرمان مفید هستند، تصمیم می‌گیرد. چیزی که از این موضوع می‌توان فهمید، این است که می‌توانیم به ذهن خود برای مثبت اندیشی و جستجوی راه‌حل‌های مناسب، آموزش دهیم. درواقع بهترین راه‌حل برای چیره شدن بر مشکلات و موانع و رسیدن به موفقیت، پرورش طرز تفکر خودمان به بهترین شکل ممکن است.

 

 

باید بدانیم موانع و مشکلات، غیرقابل‌اجتناب هستند. همه‌ی افراد موفق در مسیر پیشرفت خود با این مشکلات روبه‌رو شده‌اند. ولی آنچه این افراد را از افراد ناموفق متمایز می‌سازد، این است که افراد موفق برای پیروز شدن بر این موانع، با تمام وجود خود، تلاش کرده‌اند.

اعتقاد به اهداف، داشتن یک برنامه‌ریزی هوشمندانه، پیدا کردن راه‌حل‌های خلاقانه و پرورش یک طرز تفکر صحیح، عزمی راسخ برای رسیدن به اهدافتان خواهد بود.مطالب مرتبط