با این 6 روش، موفقیت را هک کنید

نوشته   تیم محتوای رایان‌برتر     ۰۸ شهریور ۱۳۹۵    در مورد کسب و کار های نوپا


با این 6 روش، موفقیت را هک کنید

آیا دوست دارید رشد استارتاپ خود را نظاره‌گر باشید؟ هک رشد، تبدیل به یک روش مشهور برای ایجاد رهبری و فروش بیشتر، مخصوصاً در استارتاپ‌هایی که در تنگنای مالی قرار دارند، می‌شود. اگرچه، هک رشد یک اصطلاح جدید است، اما مفهومی که پشت آن پنهان است، به‌خوبی جا افتاده است. بازاریاب‌ها، برای رشد کمپانی خود، سال‌های طولانی از استانداردها، ایجاد پیشنهادهای هدفمند و اعمال‌نفوذ در نمایش‌های رسانه‌ای، استفاده کرده‌اند.

تنها چیزی که تغییر کرده است، ابزارها هستند. امروزه، حتی استارتاپ‌هایی که با مشکل مالی مواجه هستند، می‌توانند از ابزارهای بازاریابی بسیار ارزان، (که حتی برخی از آن‌ها رایگان هستند) استفاده کرده و کمپین هک رشد خود را شروع کنند.

در این مقاله دو موضوع مهم به شما آموزش داده خواهد شد. در ابتدا به‌طور خلاصه در مورد دو قدمی که قبل از شروع هک رشد باید برداشته شود، صحبت می‌کنیم. سپس در مورد تکنیک‌های واقعی، بحث خواهیم کرد.

 

دو قدم مهم قبل از هک رشد

قبل از اینکه کمپین هک رشد خود را شروع کنید، باید دارای تعدادی اسباب لازم برای این کار باشید. برای مثال، به‌وضوح مشخص است که به یک وب‌سایت، اسباب موردنیاز بازاریابی و ابزارهایی برای مدیریت تجزیه‌وتحلیل‌های آماری، نیاز دارید.

همچنین باید ارزش طول عمر مشتری‌های خود را که یک معیار مالی کلیدی محسوب می‌شود، مشخص کنید. درنهایت به یک ابزار کارآمد برای جمع‌آوری آدرس ایمیل‌های بازدیدکنندگان وب‌سایت‌تان، نیاز خواهید داشت.

 

مشخص کردن ارزش طول عمر مشتری‌ها

یک امر بسیار حیاتی برای پیاده‌سازی یک کمپین هک رشد موفق، مشخص کردن ارزش طول عمر مشتری‌هایتان است. این کار به شما کمک می‌کند تا برای هر مشتری بیشتر از ارزش واقعی‌اش،وقت و هزینه صرف نکنید. اگر این کار را نکنید، خطایی مرتکب شده‌اید که باعث از دست رفتن منابع مالی‌تان شده و درنهایت شما را از دور رقابت خارج خواهد کرد.

در صورت ذخیره یک رکورد از فروش‌هایتان، مشخص کردن متوسط ارزش طول عمر یک مشتری، کار آسانی است؛ اما اگر شرکت شما یک استارتاپ واقعی بوده، ولی فروش کمی داشته باشد، در این صورت چه اتفاقی خواهد افتاد؟ در این شرایط باید یک برآورد تجربی انجام داده و آن را با اطلاعاتی که به‌مرورزمان جمع‌آوری می‌کنید، تطبیق دهید.

 

شروع به جمع‌آوری آدرس‎‌های ایمیل کنید

اشتباه بزرگی که بسیاری از استارتاپ‌ها و کمپانی‌های بزرگ، مرتکب می‌شوند، این است که آدرس ایمیل‌های بازدیدکنندگان خود را جمع‌آوری نمی‌کنند.

آن‌ها هزینه زیادی برای طراحی وب‌سایت خود خرج کرده، محتواهای عالی در آن نشر می‌دهند و بازدیدکنندگان بسیاری را به وب‌سایتشان جذب می‌کنند؛ ولی درنهایت هیچ کاری برای ایجاد ارتباط با بازدیدکنندگانی که خرید نکرده‌اند، انجام نمی‌دهند.

چه اتلاف منابع خوبی!

وب‌سایت شما، باید چیز قابل ارزشی برای ارائه به بازدیدکنندگان، در قبال آدرس ایمیل آن‌ها داشته باشد. به‌این‌ترتیب می‌توانید لیستی از چشم‌انداز برای شرکت خود ایجاد کنید. این لیست گوشه‌ای از یک کمپین هک رشد آنلاین موفق را تشکیل می‌دهد.

پیشنهاد می‌شود برای جمع‌آوری ایمیل از پاپ‌آپ استفاده شود. درست است که پاپ‌آپ برای بسیاری از افراد آزاردهنده است اما در جمع‌آوری ایمیل، نتیجه خوبی می‌دهد و گروهی که این فرم را پر کنند، می‌توانند به محتواهای بسیار ارزشمند دسترسی داشته باشند. SumoMe یک ابزار مناسب برای جمع‌آوری آدرس ایمیل است. با وردپرس سازگار بوده و توانایی برقراری ارتباط با MailChimp و GetResponse را دارد.

 

شروع هک!

6 تکنیک هک رشدی که در ادامه می‌آید، برای بسیاری از استارتاپ‌ها، کارایی دارد. برخی از آن‌ها ممکن است اندکی از وقت شما را بگیرند، درحالی‌که برخی دیگر، درصورتی‌که بد مدیریت شوند، برایتان هزینه زیادی به همراه خواهند داشت؛ اما این 6 ایده، فقط یک نقطه شروع هستند. باید خودتان نیز خلاق باشید، با توجه به نیاز خود هر یک از آن‌ها را گسترش داده و یا باهم ترکیبشان کنید.

 

هک شماره 1: نوشتن و بروز کردن وبلاگ به‌طور مستمر

اولین هک رشدی که در درازمدت نتیجه خوبی می‌دهد، نوشتن مستمر وبلاگ است. همه نوشتن وبلاگ را توصیه می‌کنند. بسیاری از مردم به مدت یک تا دو ماه این کار را امتحان می‌کنند و اگر در این مدت کوتاه نتیجه نگرفتند، آن را رها می‌کنند.

شما نیز اگر چنین عمل کنید، نتیجه‌ای نخواهید گرفت!

وبلاگ نویسی باید به صورت بلندمدت ادامه داشته باشد. منظور از بلندمدت، یک زمان طولانی، برای مثال، یک سال و یا بیشتر است. باید با موضوعاتی که کاربران به آن‌ها علاقه نشان می‌دهند آشنا باشید و به‌طورجدی و مداوم در مورد آن‌ها بنویسید. وبلاگ نویسی از آنچه که فکر می‌کنید، سخت‌تر است و وقت و هزینه زیادی لازم دارد؛ اما نتیجه خوبی در پی خواهد داشت.

وبلاگ نویسی باید با ساختن یک لیست ایمیل، همراه شود. شما می‌توانید از طریق پست‌های وبلاگتان، مشتری‌های بالقوه را جذب کنید؛ یعنی کسانی‌که وقتی به وبلاگ شما سر می‌زنند، نام خود را به لیستتان اضافه می‌کنند. هم‌زمان با آن می‌توانید، آنچه که در شرکتتان اتفاق می‌افتد را به اعضای لیست ایمیلی که جمع‌آوری کرده‌اید، بفرستید و اطلاعات آن‌ها را در مورد شرکتتان به‌روز نگه دارید.

 

 

هک شماره 2: یک کمپین تبلیغات کلیکی ایجاد کنید

به‌طورکلی، تبلیغات کلیکی و سایر تبلیغات آنلاین، یک روش بسیار عالی برای فروش است؛ اما باید به این نکته توجه کرد که تبلیغات کلیکی، گران هستند و هزینه زیادی برای آموزش آن‌ها لازم است.

نتیجه گرفتن از این استراتژی برای محصولات خاص، راحت است؛ اما در بازاریابی برای محصولات عمومی و چیزهایی که رقابت زیادی بر روی آن‌ها وجود دارد، به‌سختی می‌توان از این روش نتیجه گرفت. قبل از شروع به کار با تبلیغات کلیکی، سعی کنید کار با آن‌ را یاد بگیرید و یا یک شرکت دیجیتال را مأمور کنید تا آن را برای شما، یاد بگیرد؛ که گزینه دوم باعث صرفه‌جویی زیادی در وقتتان خواهد شد.

 

هک شماره 3: معرفی متقابل یکدیگر (کسب‌وکارهای محلی مکمل یکدیگر هستند)

به دست‌ آوردن مشتری از طریق معرفی متقابل با سایر کسب‌وکارها، روشی است که ثابت می‌کند در زمینهٔ رشد شما از جنبه افزایش مشتریان، بسیار تأثیرگذار است. شما می‌توانید از این استراتژی تنها زمانی که کسب‌وکارهای مکملی برایتان وجود دارد، استفاده کنید.

در مورد این کسب‌وکارها دقت کنید که:

  • کاملاً در مقابل شما قرار نگیرند (به‌وضوح مخالف شما نباشند)
  • مشتریان هدف آن‌ها مشابه با مشتریان هدف شما باشد
  • راه‌حل‌هایی پیشنهاد دهند که مکمل راه‌حل‌های شماست

عمل کردن به این استراتژی، کاری سخت و وقت‌گیر است. شما برای پیدا کردن شرکای مناسب و همچنین تعیین یک قرارداد منصفانه، باید وقت زیادی صرف کنید. مزایای معرفی متقابل این است که کسب‌وکارهای مکمل می‌توانند مشتریانی طولانی‌مدت برایتان ایجاد کنند.درادامه به مثال‌هایی که می‌توان این استراتژی را اجرا کرد، اشاره می‌کنیم:

  • یک شرکت بازاریابی کوچک و یک طراح گرافیک
  • توسعه‌دهندگان نرم‌افزار و متخصصان طراح رابط کاربری
  • مربیان و شرکت‌های تکنولوژی مرتبط با تخصص آن‌ها

هک شماره 4: نفوذ بر روی مخاطبان افراد دیگر

این استراتژی هک شماره 1 و 3 را باهم ترکیب می‌کند. نفوذ بر روی مخاطبان افراد و یا کمپانی‌های دیگر، یک روش بسیار عالی برای ساختن برند خودتان است. این کار از طریق شراکت با یک فرد یا کمپانی که مشتریان شما، مشتریان هدف آن‌ها نیز می‌باشد، اما به‌طور کامل در مقابل کسب‌وکار شما قرار ندارد، صورت می‌گیرد. سپس به تولید محتوا می‌پردازید و به کاربران، پیشنهادهای مناسب می‌دهید.

برای مثال، فرض کنید استارتاپ شما محصولی را تولید می‌کند که به انسان امکان می‌دهد تا توسط آن علائم حیاتی خود را مانیتور کند. کمپانی شما باید با یک وبلاگ نویس مشهور در زمینه تناسب‌اندام قرارداد ببندد تا در مورد چگونگی تأثیر محصول تولیدی شما بر روی سلامتی، مطالبی را در وبلاگش بنویسد. در شرایط ایده‌آل، می‌توانید پیشنهادات و تخفیفات ویژه‌ای را برای این مشتری‌ها، در نظر بگیرید.

در این صورت شما یک نمایش از محصول خودتان و درواقع یک تبلیغ بسیار عالی انجام داده‌اید، مخصوصاً اگر وبلاگ نویس مشهوری انتخاب کرده باشید.

اما باید این استراتژی را بااحتیاط و سنجیده، مدیریت کنید؛ در غیراین‌صورت، این استراتژی به‌جای مفید واقع‌شدن، برایتان ضرر خواهد داشت. در اینجا به چندین نشانه، اشاره ‌می‌کنیم:

 

تا زمانی که چیز قابل ارزشی برای ارائه نداشتید، نباید انتظار موفقیت چشم‌گیری داشته باشید.

  1. قبل از شروع این استراتژی، یک پایه‌های محتوای وب‌سایتتان را محکم کنید.
  2. قبل از اینکه از افراد دیگر بخواهید شما را به کاربرانشان معرفی کنند، روابط خود را گسترش دهید. ضمناً اگر شما به اندازه کافی در کار خود خوب باشید، معمولاً آن‌ها از شما تقاضای همکاری و معارفه خواهند کرد.
  3. اگر شما توانایی نوشتن برای سایت طرف مقابل را دارید، در این صورت، اگر آن‌ها قبل از اینکه شما درخواست دهید، به نوشتن مطالب در مورد سایت شما درخواست دادند، به این درخواست رسیدگی کنید.

 

هک شماره 5: محصولات خود را برای سازمان‌های دولتی بفروشید

جالب است که استارتاپ‌ها و کسب‌وکارهای کوچک، از فروختن محصولات و سرویس‌های خود برای سازمان‌های دولتی، اجتناب می‌کنند. مطمئن باشید این کار به‌هیچ‌وجه بد نیست. باید بدانید، سازمان‌های دولتی، همه‌ساله، حتی در مواقع رکود اقتصادی، میلیاردها تومان صرف محصولات و سرویس‌ها می‌کنند و توانایی کمک به کسب‌وکارهای کوچک را دارند.

اما این بازار بسیار رقابتی است، مخصوصاً اگر محصولی که ارائه می‌کنید یک محصول ابتدایی باشد. برای مثال، لپ‌تاپ در این گروه قرار می‌گیرد؛ اما برای هر کسب‌وکاری فرصت‌های بزرگی می‌تواند وجود داشته باشد. اگر محصول و یا سرویسی که ارائه می‌کنید، منحصربه‌فرد باشد، احتمالاً سازمان‌های دولتی آن را بخرند.

دو مشکل بزرگی که در این نوع بازار، احتمالاً با آن‌ها مواجه شوید این است که: اولاً، افزایش فروش مدتی طول خواهد کشید و حاشیه‌های این کار زیاد هست. ثانیه، برخلاف تصور عموم، مذاکره‌کنندگان دولت، مهارت زیادی در تخفیف گرفتن دارند.

 

هک شماره 6: پیشنهادهای بیش‌ازحد متمرکزخلق کنید

آخرین تکنیک خلق رشد، ایجاد پیشنهادهای hyper-focuse است. با این تکنیک، شما مشتریان بالقوه خود را با یک تمرکز خیلی محدود، به قسمت‌های مختلف تقسیم‌بندی می‌کنید (این کار اغلب توسط سایر افراد نادیده گرفته می‌شود). ایده اصلی این است که بر اساس اینگروه‌های هدف خاص، محصولات خود را شخصی‌سازی کنید.

همان مثالی که در بالا آوردیم را به یاد آورید. فکر کنید شما یک محصول برای مانیتور اعمال حیاتی انسان، تولید می‌کنید که توسط علاقه‌مندان به ورزش استفاده می‌شود. شما می‌توانید این محصول را برای همه گروه‌های جامعه ورزشی ارائه کنید؛ اما در این صورت رقبای قدر زیادی خواهید داشت.

به‌جای آن، شما می‌توانید بر روی گروه خاصی از علاقه‌مندان به ورزش، مثلاً بر روی بازیکنان فوتبال و یا والیبال و ...، تمرکز کرده و محصول خود را بر اساس آن‌ها شخصی‌سازی کنید. این کار به شما اجازه می‌دهد تا استراتژی‌ بازاریابی متقاعدکننده ایجاد کرده و از طریق آن گروه‌های خاصی را برای خرید محصولتان، جذب کنید. کم‌کم که در یک زمینه خبره‎تر شدید و به اندازه توان خود، محصولاتتان را به این گروه کوچک فروختید، اکنون می‌توانید به فروش برای سایر گروه‌ها اقدام کنید.مطالب مرتبط