اینستاگرام برای کسب‌وکار: روش‌هایی برای افزایش مخاطب و برجسته بودن در اینستاگرام (قسمت اول)

نوشته   تیم محتوای رایان‌برتر     ۰۹ آبان ۱۳۹۵    در مورد بازاریابی شبکه های اجتماعی


اینستاگرام برای کسب‌وکار: روش‌هایی برای افزایش مخاطب و برجسته بودن در اینستاگرام (قسمت اول)

اینستاگرام یک شبکه اجتماعی با 300 میلیون کاربر است. کاربران می‌توانند تصاویر، ویدیوها و رویدادهای زندگی خود را به‌صورت روزانه در این شبکه اجتماعی به اشتراک بگذارند. اینستاگرام در طی سال‌های اخیر با رشد بسیار زیاد خود، صاحبان کسب‌وکارها و بازاریاب‌ها را با یک سؤال بسیار واضح و مهم روبه‌رو کرده است:

ما چگونه می‌توانیم از اینستاگرام برای کسب‌وکار خود استفاده کنیم؟

در این مقاله می‌خواهیم راجع به این موضوع صحبت کنیم. این مقاله از بخش‌های زیر تشکیل شده است:

 • چگونگی ایجاد یک پروفایل اینستاگرام عالی
 • اهمیت تنظیم اهداف و چگونگی تدوین استراتژی واضح برای اینستاگرام
 • چگونگی ایجاد محتواهای عالی به‌صورت منسجم
 • نکات مربوط به رشد برای کمک به ساختن پایه‌های مناسب ارتباطات در اینستاگرام

در ادامه با بهترین روش‌های استفاده از اینستاگرام در کسب‌وکار خود آشنا خواهید شد.

 

4 نکته برای ارتقاء پروفایل اینستاگرام

 

1.یک بیوگرافی خوب بنویسید

برای برخی از افراد تنها چند صدم ثانیه طول خواهد کشید تا تصویری از برند شما را در ذهن خود بسازند. در واقع این موضوع نشان می‌دهد که محتوای پروفایل اینستاگرام و آنچه در قسمت bio نوشته‌اید، به‌طور غیرقابل‌ باوری در ایجاد تصویر اولیه در ذهن بازدیدکننده، بسیار تأثیرگذار است.

 

قسمت بیوگرافی شما باید ساختار بسیار مناسب و دوست‌داشتنی داشته باشد؛ چراکه ممکن است اولین چیزی که افراد هنگام کلیک بر روی پروفایل شما آن را ببینند همین قسمت bio باشد. همچنین این قسمت در رابطه با عمل بعدی که بازدیدکننده به‌محض دیدن پروفایل شما تصمیم به انجام آن می‌گیرد، یک نقش کلیدی را بازی می‌کند. می‌تواند نظر آن‌ها را برای فالو کردن شما جلب کند، باعث شود که برای مشاهده محتواهای بیشتری از صفحه شما اسکرول کرده و یا حتی بر روی لینک وب‌سایتتان که آنجا قرار داده‌اید کلیک کند.

یک bio عالی اینستاگرام باید دارای ویژگی‌های زیر باشد:

 

 • دارای توضیح مختصری از شما و یا برندتان و آنچه انجام می‌دهید (کارتان) باشد.
 • برای مخاطبان هدفتان جذاب باشد.
 • در آن از آهنگ و صدای برندتان برای کمک به برقراری ارتباط با کامیونیتی خود استفاده کنید.

 

2. بهتر است پروفایلتان حتماً شامل یک لینک باشد

در اینستاگرام تنها جایی که می‌توانید یک لینک قابل کلیک را به اشتراک بگذارید، قسمت bio است. این قسمت یک مکان فوق‌العاده ارزشمند به‌حساب می‌آید. برخی از استراتژی‌هایی که کارکرد مؤثر آن‌ها در عمل نیز ثابت شده است، در ادامه آورده شده است:

 

 • بسیاری از اکانت‌های اینستاگرام تمایل دارند تا از این لینک برای جذب ترافیک به وب‌سایت‌شان استفاده کنند.
 • عده‌ای دیگر پروفایل اینستاگرام خود را به صفحه اصلی کمپین‌های خاص و یا یک محتوای خاص، لینک می‌دهند.
 • همچنین بسیاری از برندها به‌طور مرتب این لینک را با لینک آخرین محتوایی که در وبلاگ خود پست کرده‌اند، آپدیت می‌کنند.

 

3. یک پروفایل اینستاگرام مختص کسب‌وکار خود ایجاد کنید

اینستاگرام اخیراً یک میزبان از ابزارهای کسب‌وکار را منتشر کرده است که به کمپانی‌ها در درک بهتر فالوورها کمک کرده و همچنین کسب‌وکار آن‌ها را در این شبکه اجتماعی رشد می‌دهد.

 

زمانی که پروفایل خود را به یک پروفایل بیزینسی تبدیل ‌کنید، قادر خواهید بود تا اطلاعات اضافه‌تری در مورد کسب‌وکار خود در پروفایل قرار دهید. برای مثال، می‌توانید شماره تلفن، آدرس ایمیل و آدرس محل کار خود را نیز اضافه کنید.

 

 

4. یک تصویر قابل‌تشخیص به‌عنوان عکس پروفایل انتخاب کنید

وقتی زمان انتخاب تصویر برای پروفایل‌تان فرا می‌رسد، باید در نظر بگیرید که برای بسیاری از افراد مهم است که به‌محض دیدن پروفایل شما به‌سرعت آن را تشخیص دهند. برای بسیاری از کسب‌وکارها انتخاب یکی از گزینه‌های زیر پیشنهاد می‌شود:

 • تصویر کامل لوگو
 • لوگو مارک (شکل لوگو بدون هیچ‌گونه حرفی)
 • Mascot

به‌طور قطعی نمی‌توان گفت که در این مورد چه چیزی درست و یا چه چیزی غلط است و شما نباید خود را فقط به این 3 گزینه محدود کنید؛ اما فکر کنید که چه چیزی به بازدیدکنندگان کمک خواهد کرد تا به‌محض مشاهده صفحه شما، برندتان را به‌سرعت تشخیص دهند.

 

7 مورد از بهترین روش‌های استفاده از اینستاگرام برای کسب‌وکار

 

             1.تعدادی اهداف برای خود مشخص کنید

زمانی که از کانال‌های بازاریابی استفاده می‌کنید، مشخص کردن اهدافی که می‌خواهید به آن‌ها دست یابید، بسیار مهم است. اینستاگرام نیز از این کانال‌ها مستثنا نیست. اگر می‌خواهید در اینستاگرام برای کسب‌وکار خود، وقت و هزینه صرف کنید، قبل از شروع این کار از خود بپرسید: "ما می‌خواهیم به چه چیزی دست یابیم؟"

 

در ادامه چند مورد از اهدافی که برندها، تیم‌ها و یا اشخاص تمایل به انتخاب آن‌ها به‌عنوان علت حضورشان در اینستاگرام دارند را می‌آوریم:

 

 • در معرض نمایش گذاشتن محصولات و خدمات
 • ساختن کامیونیتی برای خود
 • افزایش هوشیاری و آگاهی برند
 • به نمایش گذاشتن فرهنگ و ارزش‌های شرکت و معرفی آن‌ها
 • تبلیغات محصولات و سرویس‌ها برای مشتریان بالقوه
 • افزایش وفاداری برند
 • به اشتراک‌گذاری اخبار و به‌روزرسانی‌های شرکت

 

تنظیم این اهداف قبل از شروع، در تعیین نوع محتوایی که می‌خواهید در اینستاگرام به اشتراک بگذارید، همچنین در روشی که با آن میزان موفقیت را اندازه‌گیری خواهید کرد، کمک بسیاری می‌کند.

 

      2. به طرح و رنگی که انتخاب می‌کنید، توجه کنید

برخی از موفق‌ترین صفحات اینستاگرام ترجیح می‌دهند تا از یک طرح رنگ خاصی در تصاویرشان استفاده کنند. این کار به آن‌ها کمک می‌کند تا یک سبک متمایز برای خود خلق کنند. یک مثال از چنین صفحه‌ای، صفحه‌ی notonthehighstreet است. این صفحه از رنگ‌های بسیار ملایم با پس‌زمینه روشن در تصاویرش استفاده می‌کند:

 

سعی کنید در مورد رنگ برند خود و سبک بصری که می‌خواهید در اینستاگرام داشته باشد، فکر کنید. همچنین این موضوع را در نظر بگیرید که چگونه می‌توانید محتواهای اینستاگرام خود را با زیبایی‌های کلی و رنگ برندتان، هم‌راستا کنید.

 

   3. فونتی که استفاده می‌کنید را تغییر ندهید

تقریباً در طی سال‌های گذشته به‌طور روزافزون بر اهمیت متنی که روی تصاویر و ویدیوها قرار می‌گیرد، افزوده می‌شود. همچنین استفاده از این نوع متون در زیرنویس ویدیوهای صامت، زیاد شده است. اگر متن یک نقش کلیدی را در محتوای اینستاگرام شما بازی می‌کند، پس انتخاب فونت مناسب برای آن بسیار مهم است. همچنین بهتر است فونتی را که برای این متون انتخاب می‌کنید به‌نوعی با فونتی که در وب‌سایت و یا کانال‌های بازاریابی دیگر خود استفاده می‌کنید، هم‌خوانی داشته باشد.

 

یک مثال عالی برای استفاده از فونت مناسب، صفحه‌ی seanwes می‌باشد. صاحب این صفحه دوست دارد در همه‌ی پست‌هایش از یک نوع فونت و یک نوع لایه استفاده کند که این کار کمک می‌کند تا فوراً قابل‌تشخیص باشد؛ یعنی کاربران به‌محض دیدن پست‌های این صفحه، فوراً تشخیص می‌دهند که این پست متعلق به صفحه‌ی seanwes است:

 

 

 4. از قسمت captions (شرح تصاویر) بهترین استفاده را بکنید

قسمت شرح تصاویر در اینستاگرام، برای ارتقاء بیشتر محتوایتان یک شانس دیگر در اختیار شما قرار می‌دهد و روش‌های بسیاری برای انجام این کار وجود دارد که برندها از آن‌ها استفاده می‌کنند. برخی از آن‌ها از قسمت caption به‌عنوان یک میکروبلاگینگ استفاده کرده و مطالب خود را در آن به اشتراک می‌گذارند. برخی دیگر در این قسمت یک عنوان کوتاه ولی با مفهوم زیبا و متناسب با تصویر، می‌نویسند. عده‌ای دیگر از آن برای طرح یک پرسش استفاده کرده و مخاطبان را تشویق به پاسخ دادن می‌کنند. روش‌های بی‌شمار دیگری نیز وجود دارد که می‌توان برای استفاده از این قسمت به کار برد. چیزی که در این رابطه مهم است این است که آنچه در این قسمت می‌نویسید باید در راستای برند و اهداف آن باشد.

 

خوب است بدانید: تعداد کاراکترهایی که می‌توانید در قسمت caption بنویسید محدود است. تنها اجازه نوشتن 2200 کاراکتر را دارید.

 

  5. در قرار دادن پست‌ها ثبات داشته باشید

ثبات و تداوم در انتشار پست‌ها باعث می‌شود تا مخاطبان شما یاد بگیرند که چه زمانی انتظار انتشار مطلب جدیدی از شما را داشته باشند. همچنین با پایبند بودن به یک زمان‌بندی مناسب و متناوب می‌توانید اطمینان حاصل کنید که با یک حالت متعادل و بدون اینکه با پست‌های زیاد باعث آزار مخاطبان شوید و یا برای مدت طولانی هیچ آپدیتی نداشته باشید، ارتباطات خود را به ماکسیم مقدار خود می‌رسانید. باید توجه داشته باشید که هر استراتژی اینستاگرام، باید به‌وضوح تناوب پست‌های موردنظر را از قبل مشخص کند. این کار باعث می‌شود که شما از مسیر خود منحرف نشوید و در راستای اهداف خود حرکت کنید.

 

طی تحقیقی که توسط Union Metrics انجام گرفته، ثابت شده است که بسیاری از برندها به‌صورت روزانه در اینستاگرام پست می‌گذارند. درواقع به‌طور میانگین 1.5 پست برای هر روز. همچنین نتیجه جالبی که این تحقیق نشان داد این بود که هیچ ارتباطی بین تعداد پست‌های زیاد و ارتباطات کم وجود ندارد؛ یعنی برندهایی که بیشتر از 2 پست در طول روز نیز قرار می‌دادند، هیچ اثر بدی از این کار خود ندیدند.

 

استفاده از ابزارهای مدیریت شبکه‌های اجتماعی برای پست گذاشتن مکرر در اینستاگرام

 

تاکنون در API اینستاگرام، قابلیتی برای زمان‌بندی پست‌ها وجود نداشته و شما نمی‌توانید مستقیماً از طریق اینستاگرام پست‌های خود را زمان‌بندی کنید؛ اما برای پست مطالب به‌صورت مکرر می‌توانید از ابزارهای مدیریت شبکه‌های اجتماعی نظیر بافر استفاده کنید. در اینجا خلاصه‌ای از یک نوع کارکرد این ابزار را می‌آوریم:

 

 1. ابتدا باید تصاویر زیبا را پیدا کنید، سپس آن‌ها را ویرایش کرده و در بافر آپلود کنید. برای آن caption بنویسید، همچنین منشن ها و شکلک‌های موردنظر خود را اضافه کنید. پس‌ازآن می‌توانید آن را برای هر زمان مناسبی که ترجیح می‌دهید، زمان‌بندی کنید.
 2. دقیقاً در همان زمانی که قبلاً مشخص کرده‌اید، یک نوتیفیکیشن در تلفن همراه شما ظاهر می‌شود.
 3. باید نوتیفیکیشن را باز کرده و باز کردن در اینستاگرام را انتخاب کنید. به‌این‌ترتیب پست‌هایی را که قبلاً آماده کرده‌اید را مشاهده خواهید کرد.
 4. در این هنگام می‌توانید ویرایش‌های نهایی را روی پستی که انتخاب می‌کنید، اعمال کرده و توسط اپلیکیشن اینستاگرام به اشتراک بگذارید.

 

  به‌طور خلاصه، استفاده از بافر برای اینستاگرام به این صورت است که پست موردنظر خود را با کلیه caption ها، mention ها، شکلک‌ها و ... آماده کرده و برای زمان خاصی تنظیم می‌کنید. در موعد مقرر یک نوتیفیکیشن در تلفن همراهتان به شما یادآوری می‌کند که وقت آن است که پست را به اشتراک بگذارید.

 

6. موفق‌ترین پستی را که تاکنون داشته‌اید، تجزیه‌وتحلیل کنید

باید با تحلیل پست‌هایی که به اشتراک می‌گذارید و بازتابی که از این پست‌ها دریافت می‌کنید، بتوانید به این نکته پی ببرید که چه چیزی در اینستاگرام کارایی داشته و چه چیزی کارا نیست. یکی از بهترین روش‌های این کار این است که در تجزیه‌وتحلیل اینستاگرام خود این موارد را چک کنید:

 

 • چه نوع پست‌هایی بیشترین لایک را دارند؟
 • تعداد پست‌هایی که به اشتراک می‌گذارید، بر روی ارتباطات‌تان چه تأثیراتی می‌تواند داشته باشد؟
 • مخاطبان برای کدام محتواها بیشترین کامنت را گذاشته‌اند؟

اینستاگرام پیشنهاد می‌دهد که از ابزارهایی که برای کسب‌وکار دارد، استفاده کنید. این ابزارها برای کشف برخی از گرایش‌های مخاطبان بسیار عالی هستند؛ اما اگر می‌خواهید اندکی عمیق‌تر این مسائل را کندوکاو کنید، بهتر است از تجزیه‌وتحلیل اینستاگرام ابزارهایی مانند بافر استفاده کنید. با این ابزار می‌توانید پست‌ها را برحسب بیشترین بازدید‌ها، بیشترین پسند‌ها و یا بیشترین کامنت‌ها مرتب کنید. همچنین می‌توانید برای این مرتب کردن، چارچوب زمانی نیز تعریف کنید. مثلاً از ساعت 7 بعدازظهر تا ساعت 12 نصف شب و یا در بازه زمانی 90 روز گذشته. این قابلیت یک روش بسیار خارق‌العاده برای زیر نظر داشتن گرایش مخاطبان و هم‌سو کردن پست‌های خود با آن‌هاست.

 

 

7. در پست‌هایتان به کامنت‌ها پاسخ دهید

پاسخ به کامنت‌ها یک روش عالی برای ساختن یک کامیونیتی پایدار در اینستاگرام است. اگر فردی برای اشتراک افکارش با شما، وقت می‌گذارد، اینکه به او پاسخ دهید تا بداند که نظر او را خوانده‌اید، بسیار اهمیت دارد.

گوش دادن و پاسخ به مخاطبانتان، می‌تواند یک روش عالی برای ترغیب و دلگرم کردن مستقیم و دهان‌به‌دهان مخاطب محسوب شود. همچنین طرفداران جدیدی را برای برند به وجود آورد. نتایج یک تحقیق ثابت کرده است که 90 درصد مشتریان پس از علاقه پیدا کردن به یک برند در شبکه‌های اجتماعی، این برند را به دیگران نیز پیشنهاد می‌کنند.

 

 

4 تجربه برای رشد سریع اینستاگرام

 

1.محتواهای اینستاگرام را در فیس‌بوک بازنشر کنید

نتایج تحقیقاتی که اخیراً بر روی یک میلیارد پست از 3 میلیون صفحه‌ی برندهای مختلف صورت گرفته، ثابت کرده است که: تصاویری که از طریق اینستاگرام در فیس‌بوک پست می‌شوند، بیشتر از تصاویری که به‌طور مستقیم از خود فیس‌بوک پست می‌شوند، بازدیدکننده جذب می‌کنند. همچنین این پست‌ها ارتباطات بیشتر و کامیونیتی پایدارتری ایجاد کرده‌اند.

 

 

 2. از هشتگ استفاده کنید (#)

هشتگ یک روش یکسان در بستر بسیاری از شبکه‌های اجتماعی برای دسته‌بندی محتواها محسوب می‌شود. هشتگ در اینستاگرام به مخاطبان این امکان را می‌دهد که محتوا و صفحه‌ با موضوع موردنظر خود را به‌راحتی پیدا کرده و آن را فالو کنند. تحقیقی که اخیراً انجام شده، نشان داده است که پست‌هایی که بیشتر از 11 هشتگ دارند، باعث ایجاد ارتباطات بیشتری می‌شوند.

 

نکته بسیار مهم: سعی کنید هشتگ‌هایی اختصاصی برای برند خودتان ایجاد کنید.

 

 

 3. سعی کنید در عکس‌هایتان، تصاویر چهره نیز وجود داشته باشد

اخیراً تحقیقاتی در این مورد صورت گرفته و تقریباً تعداد 1.1 میلیون از عکس‌های اینستاگرام به‌صورت تصادفی مورد بررسی قرار گرفت. اطلاعات بسیار جالبی از این تحقیقات به‌دست‌آمده است. دو مورد از این نتایج که در رابطه با عکس‌هایی از چهره هستند را در اینجا آورده‌ایم:

 • تعداد لایک‌های این نوع تصاویر 38 درصد بیشتر از سایر تصاویر هست.
 • همچنین تعداد کامنت‌ها در این نوع تصاویر 32 درصد بیشتر از سایر تصاویر می‌باشد.

 

 

4. تجربه‌هایی در رابطه با تبلیغات اینستاگرام

در طول چندین سال اخیر، اینستاگرام برای ارتقا و بهینه کردن بستر تبلیغاتی خود با برندهای زیادی همکاری کرده است و نتایجی که تاکنون از این کار حاصل شده، بسیار رضایت‌بخش بوده‌اند. نتایج به‌دست‌آمده از اندازه‌گیری جهانی بیش از 400 کمپین از تأثیرات برند Nielsen نشان می‌دهند که فراخوان آگهی‌ها از طریق پست‌های اسپانسر شده در اینستاگرام، 2.8 برابر بیشتر از تبلیغات آنلاین معمول  Nielsenمی‌باشد.

 

با انواع مختلف تبلیغات که در اینستاگرام در دسترس است، از تبلیغات با عکس و ویدیو گرفته تا تبلیغات Carousel، به برند‌ها این امکان را می‌دهند که توضیحات عمیق‌تری از خود و محصولاتشان را ارائه دهند. همچنین یک امکان برای مردم فراهم می‌کنند تا بیشتر یاد بگیرند. اینستاگرام یک مکان بسیار عالی هم برای تبلیغات مجانی و هم تبلیغات پولی است.

 

اینستاگرام در وبلاگ خود چنین می‌نویسد:

مردم به اینستاگرام می‌آیند تا علایق خود را دنبال کنند. این علائق می‌توانند از مسافرت و مد گرفته تا اتومبیل و تفریحات باشند. آن‌ها دوست دارند تبلیغاتی را ببینند که در مورد موضوعاتی باشد که برایشان مهم است. تبلیغ‌کنندگان نیز می‌خواهند پیام‌ها و تبلیغاتشان را طوری هدف‌‌گذاری کنند که با یک روش مؤثر به دست مردم برسد. نه به دست افرادی با سن و جنس و مکان خاص، بلکه به دست افرادی که به این محصولات، مکان‌ها، اشخاص و ...، علاقه نشان می‌دهند.

 

 

همچنین اینستاگرام به‌طور عمیقی با فیس‌بوک یکپارچه است که به تبلیغ‌کنندگان اجازه می‌دهد که بر پایه‌ی انواع جمعیت و علائق و ...به مخاطبان دسترسی داشته باشند، به همان خوبی که اکنون کسب‌وکارهای اطلاعاتی در مورد مشتریان خود، این اطلاعات را دارا می‌باشند.

 

ادامه مطلب را در قسمت بعد دنبال کنیدمطالب مرتبط