انتخاب رنگ‌های مناسب برای صفحات وب‌سایت

نوشته   تیم محتوای رایان‌برتر     ۲۹ تیر ۱۳۹۵    در مورد تولید محتوا


انتخاب رنگ‌های مناسب برای صفحات وب‌سایت

هنگام طراحی یک وب‌سایت، انتخاب رنگ مناسب برخلاف آنچه به نظر می‌رسد، کار سختی است. انتخاب یک ترکیب رنگی خوب برای برقراری ارتباط مؤثر با مخاطب، منحصربه‌فرد بودن و همچنین برندسازی اهمیت بسیار دارد. تصویرسازی برند در ذهن مخاطب، در وهله اول با هویت بصری آن امکان‌پذیر است. رنگ مناسب با موضوع و منشور هویت برند، می‌تواند سختی ارتقا و گسترش برندتان را آسان‌تر کند.

بر اساس چه معیارهایی رنگ‌ها را انتخاب کنیم؟

محققان به این نتیجه رسیده‌اند که رنگ‌ها بر روی ذهن انسان تأثیر بسیار زیادی می‌گذارند. طرح رنگی را که شما برای وب‌سایتتان انتخاب می‌کنید،می‌تواند باعث افزایش مدت‌زمان بازدید مخاطب از وب‌سایت شما شده و درنهایت به خرید وسفارش از سرویس‌های شما بیانجامد و یا اینکه باعث شود که مخاطب پس از چند ثانیه از اولین بازدید، صفحه شمارا ترک کند. شاید خود مخاطب نیز متوجه این نکته نشوند که رنگ و سایر ویژگی‌های بصری علت ادامه بازدیداز وب‌سایت شما یا ترک سریع آن شده است.

 

در ادامه به چند نکته اشاره می‌کنیم که باید در طراحی هر وب‌سایتی به آن‌ها توجه داشته باشید.

1. از رنگ‌های طبیعی استفاده کنید

  رنگ‌های طبیعی بسیار جذاب‌تر از رنگ‌های مصنوعی مشابهشان هستند. این رنگ‌ها را به‌گونه‌ای باهم ترکیب کنید احساسی که مخاطب در بازدید از وب‌سایت شما دارد، همان حس دلخواه شما باشدرنگ‌های غیرطبیعی مانند سبز روشن، آبی و قرمزمنجر به خستگی چشم شده و باعث می‌شودبازدیدکنندگان به‌سرعت صفحه را ترک کنند. همچنین باید بدانید برخی رنگ‌ها برای موقعیت‌های خاصی مناسب هستند؛مثلاً برای موارد مربوط به آشپزی و آشپزخانه بهتر است از رنگ‌هایی نظیر قرمز، زرد و نارنجی استفاده شود.

 

2. بین پس‌زمینه صفحه و متن آن کنتراست ایجاد کنید

 بهترین ترکیب برای خوانایی متن استفاده از متن سیاه در پس‌زمینه‌ی سفید است؛اما ترکیب‌های خوب دیگری هم وجود دارد. برای پس‌زمینه صفحه به‌غیراز سفید می‌توان از رنگ‌های تأثیرگذار دیگری مانند آبی تیره، توسی و سیاه استفاده کرد. وقتی‌که محصول در مرکز توجه قرار دارد استفاده از رنگ‌های سیر توصیه می‌شود.

 

3. به‌طور متوسط 3 رنگ متفاوت انتخاب کنید و به‌طور مکرر از آن‌هااستفاده کنید

  وجود هارمونی بین رنگ‌ها یکی از مهم‌ترین شاخص‌ها برای ایجاد یک تجربه لذت‌بخش برای بازدیدکنندگان است. به‌طورجدی توصیه می‌شود که باید تعداد محدودی رنگ (برای مثال 4 یا 5 رنگ) استفاده شود. استفاده بیش از این تعداد می‌تواند باعث ناهماهنگی، ایجاد چشم‌درد و درنتیجه عبور مخاطب از قسمت‌های مهم شود.

 

توجه داشته باشید که واکنش بازدیدکننده به رنگ‌ها به فاکتورهای زیادی ازجمله جنسیت، سن، فرهنگ و ... بستگی دارد. در ادامه به بررسی و مقایسه برخی از این تفاوت‌ها خواهیم پرداخت. شما باید گروه‌های هدف وب‌سایت خود را بشناسید تا با توجه به این گروه‌هاوب‌سایت خود را برای آن‌ها جذاب کنید.

 

تفاوت در سلیقه‌ی افراد مسن و جوان‌ترها

افراد با سنین مختلف نسب به رنگ‌هاواکنش‌هایمتفاوتی از خود نشان می‌دهند. معمولاًبرای افراد مسن‌تروب‌سایت‌هایی که رنگ‌های خنثی داشته باشند (رنگ‌هایی که باعث آرامش و استراحت بیشتر چشم‌ها شوند) جذاب‌تر هستند. از طرف دیگر افراد جوان‌تر بیشتر رنگ‌های روشن و شاد را می‌پسندند. با تشخیص دادن بازه‌ی سناکثریت بازدیدکنندگان وب‌سایتتان می‌توانید از رنگ‌های مناسب و جذاب برای آن‌ها استفاده کنید.

 

تفاوت در سلیقه‌ی مردهاو زن‌ها

سلیقه‌ی افراد با توجه به جنسیتشان نیز متفاوت است؛مثلاًمردها تمایل زیادی به رنگ‌های آبی و نارنجی نسبت به رنگ‌های قرمز و زرد دارند. درحالی‌که زن‌ها قرمز و زرد را نسبت به آبی و نارنجی ترجیح می‌دهند. همچنین این نکته ثابت‌شده است که زن‌هامی‌توانندرنگ‌های بیشتری را نسبت به مردان ببینند؛به‌عبارت‌دیگرزن‌ها قدرت دیدن رنگ‌ها با جزئیات بیشتری رادارند.

اما باید به این نکته هم توجه داشت که این موارد به‌طور مطلق درست نیستند. برای مثال ممکن است زنانی وجود داشته باشند که از رنگ صورتی خوششان نیاید. نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد که رنگ آبی‌، رنگ موردعلاقه 57 % از مردان و 35 % از زنان است.

 

ملیتها و رنگ‌ها

اگر وب‌سایتتان درجایی خارج از کشور و یا حتی خارج از ناحیه شما استفاده می‌شود باید زمانی را صرف تحقیق در مورد معانی القاشده از رنگ‌ها کنید. برای مثال رنگ سفید در غرب مظهر پاکی است درحالی‌که در کشورهایی نظیر چین، ژاپن و هند نشانی از بدشانسی و اتفاقات بد است. یا رنگ صورتی که موردعلاقه‌ی مردم ژاپن است، برای مردم هند و اروپای شرقی مظهر ناجوان مردی است. موارد زیادی از این قبیل وجود دارد که بسته به ناحیه‌ای که وب‌سایتتان مورداستفاده قرار خواهد گرفت باید آن‌ها را در نظر داشته باشید.

 

نتیجه‌گیری:

انتخاب رنگ برای وب‌سایت بسیار مهم است. بازی بارنگ‌ها ممکن است جذاب باشد؛ اما باید دقت کرد که هر ترکیبی از رنگ‌هامی‌تواند معانی متفاوت احساسی، فرهنگی و ... دربرداشته باشد؛ بنابراین در طراحی وب‌سایت پس از مشخص شدن هدف‌های آن و گروه‌های بازدیدکننده از آن باید به تحقیق در مورد رنگ‌های مناسب برای آن پرداخت.مطالب مرتبط