افراد موفق دوبار از این سوراخ‌ها گزیده ‌نمی‌شوند

نوشته   تیم محتوای رایان‌برتر     ۱۰ شهریور ۱۳۹۵    در مورد تولید محتوا


افراد موفق دوبار از این سوراخ‌ها گزیده ‌نمی‌شوند

چرا بعضی افراد موفق‌ترند؟ چه ویژگی‌هایی آن‌ها را از بقیه، متمایز کرده است؟ آن‌ها چه چیزهایی را می‌دانند که اغلب مردم از آن‌ها بی‌اطلاع هستند؟

همه‌ی افراد حتی موفق‌ترین آن‌ها نیز اشتباه می‌کنند؛ اما آنچه موفق‌ها بهتر از دیگران انجام می‌دهند، تشخیص الگوهایی است که منجر به شکست آن‌ها شده و تکرار نکردن این الگوهاست. به عبارت ساده‌تر آن‌ها هم از شکست‌ها و سختی‌هایی که خودشان تجربه کرده‌اند و هم از شکست‌های دیگران، درس می‌گیرند.

افراد موفق بیشتر در مورد موقعیت‌ها و واکنش به هر موقعیت، یاد گرفته‌اند. آن‌ها یاد گرفته‌اند در هر شرایطی چه‌کارهایی را انجام دهند، کدام کارها ارزش تکرار چندین‌باره را دارند و در شرایط خاص، از چه‌کارهایی باید دوری کنند.

در ادامه به  10 مورد از رفتارهایی که آنان در مواجهه با موقعیت‌های مختلف، از خود نشان می‌دهند، اشاره می‌کنیم. مطمئناً عمل به هر یک از آن‌ها شما را هرچه بیشتر در رسیدن به موفقیت کمک خواهد کرد.

 

1. بازگشت به آنچه قبلاً از آن نتیجه نگرفته‎‌اند​

آن‌ها هیچ‌وقت به شغل و یا رابطه‌ی شکست‌خورده‌ای که با یک دلیل منطقی تمام ‌شده است، برنمی‌گردند. ما نباید از انجام کارهایی که قبلاً انجام داده و نتایج آن‌ها را تجربه کرده‌ایم، انتظار نتایج دیگری داشته باشیم؛ درحالی‌که چیزی تغییر نکرده است.

 

2. انجام کاری که برای آن ساخته نشده‌اند و اگر بخواهند آن را انجام دهند، باید خود را کاملاً به شخص دیگری تغییر دهند

در هر کاری که می‌خواهیم انجام دهیم باید از خودمان بپرسیم: چرا این کار را انجام می‌دهم؟ آیا من برای این کار مناسب هستم؟ آیا این کار مناسب من است؟ آیا این کار برای من قابل‌تحمل است؟ اگر جواب هر یک از این سؤالات منفی باشد، باید دلیل خیلی محکمی برای ادامه آن کار داشته باشید.

 

3. تلاش برای تغییر افراد دیگر

وقتی می‌فهمید که نمی‌توانید کسی را به انجام کاری مجبور کنید، بهتر است او را آزاد بگذارید و اجازه دهید تا بتواند تجربه‌های دیگری به دست آورد. اگر چنین کاری انجام دهید و برای دیگران حق انتخاب قائل شوید، خودتان نیز احساس آزادی خواهید کرد.

 

4. تلاش برای اینکه همه را خوشحال کنند

همان‌طوری که می‌دانید، خوشحال کردن همه، غیرممکن است، باید هدفمند زندگی کنید و در تلاش باشید تا افرادی را که برایتان مهم هستند و در زندگی شخصی و کاری‌تان نقش مهمی دارند را خوشحال کنید.

 

5. ترجیح دادن راحتی کوتاه‌مدت بر منفعت طولانی‌مدت

ازآنجایی‌که افراد موفق به‌خوبی می‌دانند که چیزی را که می‌خواهند به آن دست یابند، نیازمند تلاشی سخت، طاقت‌فرسا و مستمر است، بنابراین تحمل این سختی برایشان آسان است، چراکه در بلندمدت سود بسیاری برایشان خواهد آورد. یکی از اساسی‌ترین تفاوت‌های بین افراد موفق و ناموفق، هم در زندگی شخصی و هم در زندگی تخصصی‌شان، رعایت کردن این اصل، و زندگی بر پایه آن است.

 

6. اعتماد به افراد و چیزهایی که بدون عیب به نظر می‌آیند

طبیعی است که انسان به افراد و چیزهایی تمایل دارد که در اصطلاح فوق‌العاده هستند. انسان، برترین‌ها را دوست دارد و همیشه به دنبال آن‌هاست. ما باید افرادی را دنبال کنیم که در کارهایی که انجام می‌دهند، عالی هستند، کارمندانی را استخدام کنیم که کارایی بالایی دارند، با اشخاصی ملاقات کنیم که دارای توانایی‌های خاصی هستند، با افرادی دوستی کنیم که شخصیت برجسته‌ای دارند و با سازمان‌هایی مشارکت کنیم که دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی هستند؛ اما وقتی افراد و چیزهایی که با آن‌ها مواجه می‌شویم بسیار بهتر از آنچه باید باشند، به نظر می‌رسند، یک جای کار می‌لنگد! هیچ شخص و هیچ‌چیزی بدون عیب نیست و اگر با چیزی مواجه شدید که کاملاً بی‌عیب به نظر می‌رسد، باید دست نگه‌ دارید و بیشتر فکر کنید.

 

7. فکر نکردن به تصویر کلی نتیجه‌ی کارهای خود

انسان در مواقعی که همه‌ی کارهایی را که انجام می‌دهد،بخشی از کل نتیجه‌ای می‌بیند که می‌خواهد به آن دست یابد، ازنظر احساسی عملکردش بهتر می‌شود و در زندگی‌اش نقش بهتری ایفا خواهد کرد. برای افراد موفق هیچ اتفاقی، همه‌ی ماجرا نیست. به همین دلیل هیچ شکستی آن‌ها را ناامید و ناراحت نمی‌کند. افراد موفق هر روز این مورد را برای خود یادآوری می‌کنند.

 

8. غفلت از سخت‌کوشی

مهم نیست قضاوت برمبنای ظاهر، چه نتیجه‌ای دربر خواهد داشت. یک نگاه و رویکرد عمیق هست که ما را متوجه آنچه باید انجام دهیم و واقعاً نیاز دارمی می‌کند. همیشه باید سعی کنیم به خود بدهکار نمانیم.

 

9. پاسخ منفی دادن به این سؤال: دلیل اینکه در جایی حضور دارند چیست؟

یکی از بزرگ‌ترین تفاوت‌های افراد موفق با سایر افراد در این است که چه در زمینهٔ احساسی و زندگی و چه در ارتباطات و کسب‌وکار، افراد موفق همیشه از خود می‌پرسند، من در این موقعیتی که قراردارم، چه نقشی را ایفا می‌کنم؟ به‌عبارت‌دیگر، آن‌ها خود را فقط به‌عنوان قربانی نمی‌بینند، حتی اگر این‌طور باشد.

 

10. آن‌ها فراموش می‌کنند که زندگی شخصی‌شان نیز، در رسیدن به موفقیت تأثیرگذار است

برخی مواقع، زندگی نمی‌تواند در برابر شرایط بیرونی کاری انجام دهد. ما در کنار کسانی که در زندگی‌مان وجود دارند، خوشحال هستیم و کارهای خود را انجام می‌دهیم و زندگی شخصی ما در ایجاد بسیاری از شرایط بیرونی ما، نقش مهمی دارد.

افرادی که هنوز در تلاش برای رسیدن به موفقیت در جنبه‌های مختلف زندگی خود هستند، اگر دقت کنند، متوجه می‌شوند که می‌توانند دلیل عدم موفقیت و تکرار چندین‌باره‌ی یک اشتباه را در یک یا چندین مورد از الگوهای گفته‌شده در بالا پیدا کنند.

 

یک نکته بسیار مهم که همواره باید به آن توجه کرد این است که: سختی‌ها و شکست‌ها اجتناب‌ناپذیر هستند، اما تکرار دوباره همان سختی‌ها، درحالی‌که امکان انتخاب چیزی متفاوت برای آموختن و انجام دادن وجود دارد، قابل‌اجتناب است. درواقع ما اگر می‌خواهیم شکست بخوریم به روش‌های جدیدی نیاز نداریم، همان روش‌های قبلی خوب عمل می‌کنند! وظیفه ما در کار و زندگی این است که واقعیت‌ها را مشاهده کنیم و هیچ‌وقت دوباره به سمت چیزهایی که قبلاً شکست را از آن‌ها تجربه کرده‌ایم، نرویم.مطالب مرتبط