ارتقاء کارایی بازاریابی دیجیتال

نوشته   تیم محتوای رایان‌برتر     ۰۴ دی ۱۳۹۵    در مورد دیجیتال مارکتینگ


ارتقاء کارایی بازاریابی دیجیتال

چشم‌اندازی سازمانی: ارتقاء کارایی بازاریابی دیجیتال
تلفن همراه یک بستر رقابت جدید برای کسب‌وکارها محسوب می‌شود. هنوز هم بسیاری از کسب‌وکارها در درک این موضوع که چگونه بازاریابی دیجیتال می‌تواند پیشرفتشان را تحت تأثیر قرار دهد، با مشکل روبه‌رو هستند.
در این مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت که چگونه برندها می‌توانند در دنیایی که در آن تلفن همراه حرف اول را می‌زند، کارایی خود را افزایش دهند.

در سایه‌ی بازاریابی دیجیتال، برندها می‌توانند درک عمیقی از مشتریان خود به دست آورند، درنتیجه قادر خواهند بود تا تجربه‌های ارزشمندی برای آن‌ها فراهم کنند. از طرف دیگر تلفن همراه چالش‌هایی را برای بازاریاب‌ها به وجود آورده است، زیرا آن‌ها را مجبور به تلاش برای پی بردن به تأثیر واقعی تلفن همراه کرده است.

جست‌وجو چگونه می‌تواند به بازاریاب‌ها در شناختن رفتار مشتریان کمک کند؟

جست‌وجوهای اینترنتی و شبکه‌های اجتماعی ازجمله شاخص‌های مهمی هستند که با بررسی آن‌ها می‌توان به افکار و نیت‌های کاربران پی برد. تحقیق در این کانال‌ها و ترکیب آن‌ها با سایر رفتارهایی که کاربران در دنیای دیجیتال انجام می‌دهند، ما را به درک عمیقی از اینکه مشتریان چه می‌خواهند و چگونه آن را پیدا می‌کنند، می‌رساند. به‌طورکلی این نوع بررسی‌ها ما را به درک تفاوت‌های ظریفی که در فرآیندهای خرید وجود دارد نزدیک می‌کند.

می‌دانیم که امروزه سفر مشتری و فرآیند فروش از طریق چندین کانال مختلف و دستگاه‌های متفاوت صورت می‌گیرد، بنابراین بازاریاب‌ها در دنیایی که تلفن همراه حرف اول را می‌زند، چگونه باید در مورد شاخص‌ها و سنجش آن‌ها فکر کنند؟
بازاریاب‌ها نیاز دارند تا با فهمیدن اینکه می‌توانند به پیش‌بینی‌ها و تخمین‌های زیادی دسترسی داشته باشند، خیالشان راحت‌تر ‌شود. با استفاده از مطالبی که در ادامه می‌آید می‌توانید شکاف‌های موجود بین آنچه تجربه ثابت کرده و از قبل شناخته شده و آنچه فکر می‌کنید در حال اتفاق افتادن است را از بین ببرید. برای شروع، در مورد این سؤالها فکر کنید:
1-    اندازه‌گیری ارزش چیست؟
2-    دنبال کردن تغییر تا چه اندازه‌ای در یک دوره‌ی فروش‌ مثلاً ماهانه یا فصلی امکان‌پذیر است؟

کارایی برند چگونه تغییر کرده است؟
در دنیای قدیمی بازاریابی، اصطلاح‌های "بالای خط " و "پایین خط " وجود داشت. به‌عبارت‌دیگر "غیرقابل‌توصیف و خوب " و "قابل توصیف ". این دو بخش مجزا در فرآیند فروش به‌طور سنتی توسط کانال‌های متفاوتی مدیریت می‌شد، اغلب توسط شرکت‌های جداگانه.
اما کارایی برند تغییر کرده و موضوعات خاص آن در مورد کارایی دیگر به درد ما نمی‌خورد. ما باید با این رویکرد فکر کنیم: کل بحث بازاریابی کارایی است.

برای مثال، امروزه ما برندهای پاسخ محور را می‌بینیم که در یوتیوب شروع به فعالیت کرده‌اند که قبلاً یک تاکتیک بالای قیف فروش محسوب می‌شد. آن‌ها توسط ویدیو به مردم آموزش می‌دهند و از طریق آن کاربران را با برند شما ارتباط می‌دهند. همچنین شما می‌توانید مستقیماً از طریق این ویدیوها خرید خود را انجام دهید، بنابراین برند را با یک فعالیت پایین قیف فروش ترکیب کنید. به‌این‌ترتیب برندها می‌توانند توسط آن به یک فروش عالی دست یابند.

نکاتی برای بازاریاب‌هایی که ممکن است ندانند که چگونه کارایی را تکامل بخشند
ابتدا باید در مورد مشتریانی که می‌خواهید بر روی آن‌ها هدف‌گذاری کنید، خوب فکر کنید. در این مرحله ذهن خود را تنها برای مشتریانی که نسبت به آن‌ها شناخت دارید، محدود نکرده و در مورد آن‌هایی که نمی‌شناسید نیز فکر کنید. از اطلاعات عمومی که می‌توانید در مورد این بازار به دست آورید استفاده کرده و این مشتریان را بیشتر بشناسید.

ثانیاً خود را با این فکر که با راه‌حل‌های اندازه‌گیری امروزی، در کجا قرار داریم، محصور نکنید. پذیرش فناوری بسیار سریع انجام می‌گیرد و ما قادر نیستیم که همه‌چیز را تحت کنترل خود درآورده و به‌طور کامل اندازه‌گیری کنیم. اگر شما در مورد شاخص‌ها زیاد سخت بگیرید، فرصت‌ها را از دست خواهید داد.

سومین چیز این است که باید آزمایش کنید. باید درک عمیقی ازآنچه می‌خواهید از کمپین بازاریابی خود به دست آورید داشته باشید. در مورد اینکه چه ریسک‌هایی را می‌خواهید بپذیرید و این ریسک‌ها درگذر زمان چه سودی برایتان خواهند داشت. یک طرز تفکر وجود دارد که با پذیرفتن ریسک ممکن است کنترل خود بر اوضاع را از دست بدهیم، اما باید بدانیم که برای دست یافتن به یک کارایی واقعی در رشد باید راه‌های مختلفی را آزمایش کنیم، حتی راه‌هایی که هیچ تضمینی وجود ندارد که کار کنند.مطالب مرتبط